Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

W więzieniu przy Rakowieckiej znaleziono szczątki ofiar zbrodni

Warszawa

TVN24Areszt przy Rakowieckiej

Instytut Pamięci Narodowej odnalazł w piątek pierwsze szczątki ofiar zbrodni totalitaryzmu na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów.

O sprawie poinformowali PAP wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który w Instytucie kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji, oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz.

Wśród odnalezionych kilkunastu szczątków ludzkich są fragmenty kości czaszki, m.in. żuchwa.

"Grzebano ofiary zbrodni"

- To ostatecznie potwierdza informacje, że na terenie mokotowskiego więzienia grzebano ofiary zbrodni - powiedział prof. Szwagrzyk.

Nie jest jeszcze jasne, czy szczątki należały do ofiar zbrodni komunistycznych, czy zbrodni niemieckich okupantów; ustalenie tego wymaga dalszych badań. Prace archeologiczno-ekshumacyjne Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN potrwają na terenie dawnego więzienia do końca lipca; mają być jednak kontynuowane w przyszłości. Poszukiwania specjalistów IPN odbywają się w dwóch miejscach - jedno znajduje się tuż przy murze, gdzie w latach 50. wykonywano egzekucje na więźniach, drugie przy pawilonie "N", w którym przetrzymywano osoby uznane za szczególnie niebezpieczne.

PRACE ARCHEOLOGICZNE IPN W WARSZAWIE:

Rozpoczęto prace wykopaliskowe w areszcie na Rakowieckiej
wideo 2/4

PAP/ran