W Warszawie zapachniało mundialem. Przyleciało 6 kg złota

Warszawa

TVN24 ; Bartłomiej Zborowski/PAPNajcenniejsze piłkarskie trofeum pokazało się w Warszawie

Warszawiacy poczuli smak mundialu, bo najcenniejsze piłkarskie trofeum zawitało do polskiej stolicy. Puchar Świata FIFA, o który w czerwcu zaczną rywalizować będą w Brazylii najlepsze reprezentacyjne jedenastki globu, można oglądać przez dwa kolejne dni.

Okazały puchar pojawił się w Warszawie w środę, z bliska mogli go obejrzeć dziennikarze. W czwartek i piątek zrobić sobie z nim zdjęcie w Pałacu Kultury i Nauki będą już mogli kibice. Wydarzeniu towarzyszyć ma szereg imprez: konkursy, pokazy, a nawet lekcje samby.

- Mam nadzieję, że wraz z tym pucharem zagości w Warszawa cząstka radości, jaka panuje w moim kraju w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami świata - przyznał ambasador Brazylii Jorge Geraldo Kadri podczas prezentacji trofeum w PKiN.

90 krajów, 150 tys. km

Polska jest 87. z 90 krajów na trasie "FIFA World Cup 2014 Trophy Tour", która została zainaugurowana w zeszłym roku w Rio de Janeiro i liczy 150 tys. kilometrów. Trofeum podróżuje specjalnym samolotem. Do Warszawy przybyło z Moskwy.Przedstawicielom polskich mediów statuetkę zaprezentował były trener reprezentacji Polski Jacek Gmoch, który miał okazję z biało-czerwonymi grać o charakterystyczne trofeum - podczas MŚ w Argentynie w 1978 roku. Puchar Świata FIFA mierzy 36 cm, wykonany jest z 18-karatowego złota i ważny nieco ponad sześć kilogramów. Zaprojektował go włoski rzeźbiarz Silvio Gazazingi po tym, jak w 1970 roku poprzednie trofeum - "Puchar Julesa Rimeta" - na własność, po trzecim triumfie w MŚ, zdobyła Brazylia.

CZYTAJ TEŻ NA SPORT.TVN24.PL

twis