Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

W Warszawie ręcznie obliczą wyniki. Mazowsze czeka na decyzję

Warszawa

Miejska Komisja Wyborcza w Warszawie zdecydowała o ręcznym zliczeniu wyników wyborów w głosowaniu na prezydenta miasta – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Oficjalne wyniki głosowania w wyborach samorządowych będą znane nie wcześniej, niż we wtorek późnym wieczorem.

Po tym, jak komisja zorganizuje przeliczanie, dane z protokołów obwodowych komisji będą ręcznie wprowadzane do komputerów i sumowane w arkuszu kalkulacyjnym. Ma się tym zająć jeszcze we wtorek ok. 50 osób.

Z kolei Jan Arytmowski donosił po południu: "Miejska Komisja Wyborcza w Warszawie zbiera się dziś o 20 aby "na piechotę" liczyć wyniki głosowania na Prezydenta Warszawy i do rady miasta".

Wojewódzka czeka

Również wojewódzka komisja wyborcza na Mazowszu konsultuje z PKW swoją możliwą decyzję o zleceniu przeliczenia ręcznego wyników głosowania w powiatowych i miejskich komisjach. Decyzja jeszcze nie zapadła, ale jest bardzo prawdopodobna – dowiedziała się PAP w warszawskiej komisji wojewódzkiej.Do wojewódzkiej komisji nie wpłynął jeszcze żaden z protokołów, a komisja sygnalizuje, że system informatyczny nie działa.

Wyniki najwcześniej wieczorem

We wtorek późnym wieczorem być może poznamy oficjalne wyniki wyborów samorządowych - poinformowali tymczasem przedstawiciele PKW. Po zakończeniu wyborów powstanie raport dotyczący systemu informatycznego, który nie działał prawidłowo - zapowiedzieli.

Na porannej konferencji prasowej przedstawiciele PKW poinformowali również, że według ich informacji obecnie system informatyczny działa poprawnie. Członkowie komisji twierdzą, że tak nie jest.

W stolicy druga tura niemal pewna

W poniedziałek późnym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z 92,78 proc. zatwierdzonych protokołów. Wynika z nich, że w drugiej turze Hanna Gronkiewicz-Waltz zmierzy się z Jackiem Sasinem. Nadal nie wiadomo, kto wygrał wybory do rady miasta i rad dzielnic.Jak podała po 22.00 PKW, Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) zdobyła 47,16 proc. głosów, a Jacek Sasin (PiS) 27,75 proc. głosów. Trzecie miejsce ma Piotr Guział (Warszawska Wspólnota Samorządowa) z wynikiem 8,57 proc.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zaproponowała termin debaty
TVN24

PAP/jb//mz