W Warszawie liczą, na Mazowszu czekają

Warszawa

TVN24Dziś PKW nie poda oficjalnych wyników wyborów

Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej wpłynął na razie tylko 1 pełny protokół z 42 powiatów znajdujących się w obrębie województwa. Z kolei Miejska Komisja Wyborcza w Warszawie nadal wprowadza ręcznie wyniki do arkuszy zliczających. TVN24 dowiedziała się, że PKW nie poda we wtorek oficjalnych wyników wyborów samorządowych.

PKW nie poda we wtorek oficjalnych wyników wyborów samorządowych - CZYTAJ WIĘCEJ

Wojewódzka Komisja Wyborcza zlicza wyniki wyborów do sejmiku Mazowsza.

- W tej chwili wpłynął do nas tylko 1 pełny protokół z powiatów, konkretnie z powiatu białobrzeskiego - mówi nam Alina Sobczak-Barańska, przewodnicząca komisji.

Urzędnicy czekają na kolejnych 41 protokołów. - Muszą być dostarczone do nas fizycznie i dopiero wtedy następuje ich sprawdzenie pod względem formalnym - dodaje Sobczak-Barańska.

Komisja nie jest w stanie określić, kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów do sejmiku Mazowsza.

Warszawę liczą alternatywnie

Z kolei, jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, Miejska Komisja Wyborcza w stolicy dalej wprowadza wyniki do arkuszy zliczających. We wtorek po południu podjęta została decyzja o ręcznym zliczaniu wyników na prezydenta. Zajmuje się tym około 50 osób.

Komisja ta nadal nie jest w stanie podać oficjalnych wyników.

- Podamy je, gdy będziemy mieli pełne dane. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by jak najszybciej ogłosić, czy w Warszawie dojdzie do drugiej tury, czy nie - mówi Maciej Schulz, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej.

Nadal nie podjęto decyzji, czy ręcznie będą liczone także wyniki wyborów do rady miasta oraz trzech okręgów do sejmiku wojewódzkiego.

- Cały czas liczy je system. Zgodnie z zaleceniami, w pierwszej kolejności musimy podać wyniki wyborów prezydenckich. Natomiast jeśli błędy systemu nie zostaną wyeliminowane, być może także te wyniki będziemy liczyć ręcznie - tłumaczy Schulz.

W stolicy druga tura niemal pewna

W poniedziałek późnym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z 92,78 proc. zatwierdzonych protokołów. Wynika z nich, że w drugiej turze Hanna Gronkiewicz-Waltz zmierzy się z Jackiem Sasinem. Nadal nie wiadomo, kto wygrał wybory do rady miasta i rad dzielnic.Jak podała po 22.00 PKW, Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) zdobyła 47,16 proc. głosów, a Jacek Sasin (PiS) 27,75 proc. głosów. Trzecie miejsce ma Piotr Guział (Warszawska Wspólnota Samorządowa) z wynikiem 8,57 proc.

jb/mz