W Warszawie jest ponad dwa tysiące miejskich pustostanów

Budynek komunalny przy JagiellońskiejUrząd Miasta

Ponad dwa tysiące mieszkań komunalnych w stolicy stoi pustych. Ogromna część wymaga remontu, choć półtora roku temu ratusz deklarował, że do końca tego roku wyremontowane zostaną wszystkie. Powraca też problem roszczeń do budynków, w których znajdują się miejskie lokale.

Z najnowszych danych przedstawionych przez wiceprezydent Renatę Kaznowską wynika, że na koniec 2018 roku w Warszawie było 2167 pustostanów nadających się do zasiedlenia. O informację na ten temat poprosił wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Jak podała wiceprezydent, tylko 340 lokali znajdowało się w nowo wybudowanych budynkach lub była po remoncie, a więc ma szansę na szybkie zasiedlenie. Pozostałe 1827 wymagało remontu przed udostępnieniem ich nowym lokatorom. "Należy jednak zaznaczyć, że w tej liczbie 530 lokali nie posiada instalacji centralnego ogrzewania i z tego względu są nieatrakcyjne dla najemców i trudne do przekazania w najem" - napisała Kaznowska.

Najwięcej pustych lokali komunalnych znajdowało się na Pradze Południe (429) i na Woli (419). Wiele z nich zlokalizowanych było też na terenie Śródmieścia (306), Bielan (300) czy Pragi Północ (217).

Na najem lokalu z mieszkaniowego zasobu miasta oczekiwało 2199 rodzin. Kolejne 2112 gospodarstw domowych czekało na najem socjalny w wyniku eksmisji.

Ponad dwa tysiące miejskich pustostanówtvnwarszawa.pl

Spada liczba pustostanów

Liczba pustostanów nieco spadła na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Pod koniec 2016 roku było ich 2570 - taką liczbę podała w połowie 2017 roku wiceprezydent Kaznowska w odpowiedzi na interpelację radnej Doroty Zbińkowskiej.

Nieco mniej gospodarstw domowych było wówczas na liście oczekujących. Na mieszkanie komunalne czekało 1036 rodzin, na socjalne - 439. Dużo większa była za to liczba rodzin czekających na lokal w związku z eksmisją - 2730.

Remonty opóźniają najem

Pod koniec 2017 r. ratusz zapowiedział nowy program gospodarki miejskimi lokalami. Jednym z jego priorytetów było wyremontowanie wszystkich pustostanów. "Zakładamy, że w latach 2018-2019 zostaną wyremontowane wszystkie pustostany w budynkach, które są dostępne formalnie i technicznie" - informował ratusz.

Jak wylicza Kaznowska, w ubiegłym roku udało się przeprowadzić remonty w 2400 takich mieszkaniach. Dlaczego ponad 1800 lokali nadal na nie czeka? Wiceprezydent ma kilka argumentów. Pierwszy to rotacja lokatorów, która sprawia, że pojawiają się kolejne puste lokale wymagające odświeżenia.

Spore znaczenie ma też lokalizacja - część zasobu mieszkaniowego miasta znajduje się w budynkach, które wymagają kompleksowego remontu. Taka sytuacja dotyczy zwłaszcza kamienic starych Pragi Południe i Pragi Północ, objętych programem rewitalizacji.

Są też mieszkania wyłączone z użytkowania ze względu na stan techniczny. "Wymagają wykwaterowania sąsiednich lokali w celu wykonania remontu" - wyjaśnia Kaznowska.

Przeszkodą są też roszczenia

Kwestie remontowe nie są jednak jedynym czynnikiem wstrzymującym wynajem lokali komunalnych. Jak wskazuje Kaznowska, największa część pustostanów znajduje się w budynkach objętych roszczeniami, co uniemożliwia swobodne dysponowanie nimi. "Lokale takie zwykle nie są zasiedlane bądź są zasiedlane na czas oznaczony jako socjalne. Często w przypadku takich nieruchomości, z uwagi na rok budowy budynku, nakłada się też kwestia figurowania w rejestrze zabytków i zły stan techniczny, co znacznie podnosi ewentualne koszty naprawy" – tłumaczy zastępczyni Rafała Trzaskowskiego.

Kolejna grupa pustostanów to mieszkania, które nie spełniają wymogów prawa budowlanego, są niepełnowartościowe (bez łazienki czy kuchni) albo niesamodzielne, czyli stanowią część lokalu wynajmowanego więcej niż jednemu najemcy.

Do miejskiego rejestru pustostanów zaliczane są także lokale znajdujące się w budynkach do rozbiórki. "Budynki te są już puste bądź w trakcie wykwaterowania" - zaznacza Kaznowska.

Nowa polityka mieszkaniowa

Pod koniec 2017 r. rada miasta przyjęła dwa dokumenty określające politykę mieszkaniową na najbliższe lata.

W "Wieloletnim Programie Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.st. Warszawy na lata 2018 - 2022" określono siedem priorytetów. Pierwszy to zwiększenie liczby mieszkań - 600 w ramach dzielnicowych inwestycji, 1400 dzięki TBS oraz dodatkowe trzy tysiące lokali socjalnych. Kolejny to podniesienie standardu miejskich lokali, zwłaszcza pod kątem przyłączania ich do miejskiej sieci ciepłowniczej lub montowania instalacji gazowych. Urzędnicy zapowiedzieli też wyłączenie z użytkowania lokali w złym stanie technicznym i niepełnowartościowych.

Dokument przewiduje także remont wszystkich pustostanów, doprowadzenie do tego, by żadne z miejskich mieszkań nie było ogrzewane węglem (w ramach walki ze smogiem). Urzędnicy zapowiedzieli też ulgi dla osób niepełnosprawnych czy lokatorów mieszkań o powierzchni powyżej 80 mkw. W planach było też wsparcie dla lokatorów, którzy mają trudności z opłaceniem czynszu.

Drugi dokument - "Polityka Mieszkaniowa - Mieszkania 2030" - wyznacza kierunki rozwoju mieszkalnictwa w Warszawie na najbliższe kilkanaście lat. Zakłada między innymi tworzenie osiedli ze zróżnicowaną infrastrukturą oraz wspólną przestrzenią, poprawę jakości przestrzeni publicznej, ochronę bioróżnorodności czy podnoszenie efektywności energetycznej budynków

[object Object]
"100 tysięcy mieszkań do 2030 roku" TVN24
wideo 2/4

kk/b

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl