Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

"W upalny dzień zostawili psa w samochodzie i poszli na kawę"

TVN Warszawa

ShutterstockPsy źle znoszą upały

- To brak odpowiedzialności i wyobraźni - tak strażnicy miejscy opisują zachowanie właścicieli psiaka zostawionego w upalny dzień w rozgrzanym aucie na Pradze Południe. Zareagował jeden z przechodniów.

"Samo południe, upalny majowy dzień. Patrol straży miejskiej otrzymuje zgłoszenie o psie przebywającym w zamkniętym samochodzie. Według osoby zgłaszającej, zwierzę przebywa w nagrzanym samochodzie od dłuższego czasu" - relacjonują sprawę funkcjonariusze. Wszystko wydarzyło się na ulicy Siennickiej.

"Byli w kawiarni, spokojnie pili kawę"

Po wezwaniu na miejsce pojechał Ekopatrol. Strażnicy - jak czytamy w komunikacie - potwierdzili zgłoszenie i zaczęli szukać opiekuna uwięzionego pieska. Nie było to trudne. "Właściciele przebywali w tym czasie w pobliskiej kawiarni, spokojnie pijąc kawę" - informują funkcjonariusze

Chwalą mieszkańca, który zgłosił całą sprawę za czujność. Dzięki niemu i szybkiej reakcji Ekopatrolu, właściciele wrócili do auta, uwolnili czworonoga i cała historia zakończyła się szczęśliwie.

20 zgłoszeń od kwietnia

"Takie zachowania wynikają z braku odpowiedzialności i wyobraźni opiekunów zwierząt. Dla samych czworonogów niestety czasem jednak kończą się tragicznie" - podsumowują strażnicy miejscy. Właściciele psów czy kotów, bo to właśnie tych zwierząt najczęściej dotyczą tego typu interwencje, czasem zapominają, że auto pozostawione na słońcu szybko zamienia się w "piekarnik".

Strażnicy apelują, by nie zostawiać zwierząt w samochodach, nawet jeśli wydaje nam się, że opuszczamy auto tylko na chwilę. "Musimy o tym pamiętać nie tylko dlatego, że kochamy zwierzęta, lecz także dlatego, że zobowiązuje nas do tego prawo" - przypominają funkcjonariusze z Ekopatrolu.

Od początku kwietnia stołeczna straż miejska otrzymała ponad 20 zgłoszeń dotyczących psów pozostawionych w pojazdach.

Zobacz archiwalne materiały o zwierzakach zostawionych w rozgrzanych samochodach:

Weterynarz Krzytszof Zdeb o wydobyciu psa z autaarchiwum TVN
wideo 2/3

kw//ec