Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

W tych miejscach Warszawa uczci powstańców

Najnowsze

UM70. rocznica Powstania Warszawskiego

Minutą ciszy i dźwiękiem syren w godzinę W, uroczystościami przy pomnikach Gloria Victis i Polskiego Państwa Podziemnego oraz koncertem powstańczych piosenek, stolica upamiętni 1 sierpnia 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawdź, gdzie będą się odbywać główne uroczystości rocznicowe.

Uroczystości od 28 do 31 lipcaTVN24

30 LIPCA ŚRODA

Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w środę rozpocznie prezydent Bronisław Komorowski, który wręczy odznaczenia państwowe podczas spotkania z powstańcami w Parku Wolności obok Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wieczorem o 18.00 na dziedzińcu ratusza przy placu Bankowym 3/5 odbędzie się spektakl "Młoda Warszawa – życie codzienne walczącej stolicy". Na Stadionie Narodowym o 21. 00 ruszy specjalny pokaz filmu Miasto 44 w reżyserii Jana Komasy.

CZYTAJ WIĘCEJ O FILMIE MIASTO 44

31 LIPCA CZWARTEK

W tym dniu na Zamku Królewskim odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, a pod pomnikiem Powstania Warszawskiego 0 18.00 na Pl. Krasińskich - polowa msza św. I widowisko „Śpiew Murów”. O 16.00 na placu Trzech Krzyży będzie uroczysta msza święta w kościele św. Aleksandra. Po mszy odsłonięcie tablicy poświęconej poległym żołnierzom batalionu "Sokół" przy ul. Brackiej 6.

Uroczystości 1 sierpniaTVN24

1 SIERPNIA PIĄTEK

Uroczystości 1 sierpnia rozpocznie przemarsz o 10.00 spod pomnika Mokotów Walczący - 1944 w Parku im. Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera do ul. Dworkowej. O 9.00 zaplanowano jeszcze składanie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Potem zaplanowano uroczystości przy pomnikach gen. Stefana Roweckiego Grota i Polskiego Państwa Podziemnego nieopodal Sejmu oraz przy pomniku Polegli Niepokonani na Woli

W Ogrodzie Saskim o 11.30 odbędzie się sadzenie Drzewa Pamięci.

Kulminacją obchodów będzie minuta ciszy o godz. 17. Moment, w którym 70 lat temu wybuchło powstanie, przypomną także miejskie syreny, których dźwięk rozbrzmi na ulicach Warszawy. Następnie warszawiacy oddadzą hołd walczącym przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przy grobie gen. Antoniego Chruściela Montera składane będą kwiaty.

O godz. 21 na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone ognisko pamięci. Ogień zgaśnie - jak co roku - 2 października, w dniu upadku powstania. W dniu wybuchu odbędzie się o 20.00 koncert Warszawiacy Śpiewają (nie)zakazane piosenki na placu Piłsudskiego. O północy będzie premiera spektaklu-oratorium „Pamiętnik z powstania warszawskiego” (także 2, 3, 4 sierpnia) w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniami.

Uroczystości po 2 sierpniaTVN24

2 SIERPNIA SOBOTA

Na Starym Mieście w godzinach od 10 do 16 odbędzie się gra miejska o tematyce powstańczej, wprowadzająca uczestników w realia sprzed 70 lat. Gra polegać będzie na wykonywaniu różnych zadań, które mogły zostać zlecone uczestnikom powstania w trakcie walk. Tego samego dnia o godzinie 18:45 przy ulicy Młynarskiej 60 odbędzie się widowisko historyczne pt. Wola 44. O godzinie 19:44 rozpocznie się symboliczna defilada rekonstruktorów, którzy przejdą ulicami Warszawy na Stare Miasto. Trasa defilady (ul. Młynarska- ul. Wolska - al. Solidarności - pl. Bankowy - ul. Długa - ul. Podwale - pl. Zamkowy).

W sobotę o 16.00 przy ul. Foksal 3/5 odbędzie się też wykład Marka Dyżewskiego "Powstanie Warszawskie w pieśni i piosence".

3 SIERPNIA NIEDZIELA

W parku Wolności o 11.00 przy Muzeum Powstania zorganizowane będzie spotkanie rodzinne"Podwórkowi Powstańcy czyli dzieci w Powstaniu". O 12.30 Msza Św. W Archikatedrze Warszawskiej pw. św Jana Chrzciciela. O 18.00 zaś msza Święta dla warszawiaków i harcerzy z udziałem Powstańców. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

4 SIERPNIA PONIEDZIAŁEK

18:00 - Promocja książki „Dziennik Powstańca” Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego Muzeum Powstania Warszawskiego

5 SIERPNIA WTOREK

18.00 - Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli . Pomnik Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców - Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności

7 SIERPNIA CZWARTEK

18:00 - Promocja książki Agnieszki Sopińskiej „Operacja Muzeum” Muzeum Powstania Warszawskiego

2 PAŹDZIERNIKA CZWARTEK

18.00 - Zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego - ul. Bartycka

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zaapelowała, by godnie uczcić pamięć warszawskich powstańców:

Apel o godne uczczenie powstańców TVN24

Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku 1 sierpnia w godzinę W uczcili minutą ciszy pamięć o powstańcach warszawskich. W tym roku obchody będą miały nadzwyczajny charakter, świętujemy bowiem 70. rocznicę wybuchu Powstania, podczas którego do nierównej walki o wolność stanęli żołnierze Armii Krajowej i cywilni mieszkańcy stolicy. Ich postawa stała się dla następnych pokoleń wzorem determinacji, poczucia obowiązku i patriotycznego zaangażowania - zaapelowała prezydent wraz z prezesami organizacji kombatanckich.

SPRAWDŹ MNIEJSZE UROCZYSTOŚCI W DZIELNICACH WARSZAWY

lata