Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

W tych goglach możesz podróżować po Warszawie lat 30.

Warszawa

Podróż w czasie do Warszawy lat 30. ubiegłego wieku. Dzięki wystawie "Wirtualna podróż" każdy będzie mógł przenieść się na przedwojenny plac Piłsudskiego i przyjrzeć dawnej zabudowie jego okolic. Wystawę oglądać można w warszawskim Parku Miniatur.

- Naszą misją jest pokazywanie utraconych pereł architektury Warszawy, których makiety oglądać możemy w naszym Parku. Ponieważ nasze miniatury dotyczą głównie Osi Saskiej i jej okolic, ta wirtualna podróż przenosi nas w rejony placu Piłsudskiego lat 30. - podkreślili organizatorzy podczas wtorkowej konferencji prasowej w stołecznym Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego. Praca nad wystawą trwała trzy lata.

Wirtualne gogle

Marcin Szymański, przedstawiciel firmy Time Tec, jednego z pomysłodawców i wykonawca wystawy, dodał, że wystawę oglądać można za pomocą specjalnych gogli wirtualnej rzeczywistości.

- Będzie można się przejechać bryczką po placu, zapoznać się z historią tego miejsca i jego budynków, a także zobaczyć współczesne i archiwalne zdjęcia tych samych miejsc - zachęca.

- Na początku było zbieranie zdjęć i materiałów archiwalnych. Gdy już zebraliśmy wystarczającą liczbę fotografii, potrzebnych do wykonania rekonstrukcji cyfrowej placu, zaczęliśmy tworzyć gabaryty budynków, obrysy ulic. Od obiektu do obiektu stworzyliśmy cały plac. Zostało nam wykonanie animacji ludzi, samochodów, tchnięcia życia w te budynki, klimatu przedwojennej Warszawy – tłumaczy.

Dzięki najnowszej technologii i specjalnym okularom zwiedzający nie tylko "przeniesie" się w czasie, ale także to on zdecyduje, co będzie oglądał. Od niego zależeć będzie, w którą stronę spojrzy, gdzie zachce się znaleźć. Po włożeniu gogli znajdzie się na samym środku dawnego Placu Piłsudskiego i podziwiać odtworzony w specjalnym oprogramowaniu 3D kolorowy trójwymiarowy obraz utraconego w II wojnie światowej fragmentu miasta w skali 1:1.

Widz operatorem

- Ta technologia jest bardzo nowoczesna. Jeśli kiedyś oglądaliśmy wszyscy filmy 3D to operator kamery pokazywał nam to, co chciał, byśmy zobaczyli. Teraz to my jesteśmy tym operatorem. Możemy obracać się, patrzeć w niebo, patrzeć na budynki. Wrażenie jest piorunujące – ocenił Rafał Kunach, pomysłodawca Parku Miniatur. - Pracujemy nad kolejnymi miniaturami; chcemy ich wybudować 50. – zapowiedział.

Organizatorzy przygotowali również 30 tablic i grafik, prezentujących plac. Dostępna będzie także darmowa aplikacja, umożliwiająca oglądanie dawnej Warszawy. Wystawa czynna będzie przez trzy miesiące w warszawskim Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego przy ulicy Senatorskiej 38. Jak zapowiedzieli organizatorzy, jeśli projekt spotka się z dobrym przyjęciem mieszkańców stolicy, będzie go można oglądać przez kolejne trzy miesiące.

Szukają ratunku dla słynnego "wolskiego koloseum":

Tak wygląda "wolskie Koloseum"
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

PAP/kz/b