W tych godzinach nie polecisz. Cisza nocna na Lotnisku Chopina

Warszawa

ShutterstockZmiany na lotnisku

Od niedzieli na Lotnisku Chopina w Warszawie obowiązuje cisza nocna. Nowe przepisy wprowadziły zakaz wykonywania startów i lądowań we wszystkich dniach tygodnia między 23.30 a 5.30.

Wyjątkiem są loty państwowe, wojskowe, ratownicze czy też sytuacje kryzysowe. Na lotnisku mogą też lądować samoloty opóźnione z przyczyn niezależnych od przewoźnika.

- Wprowadzenie ciszy nocnej na warszawskim Lotnisku Chopina zapewni mieszkańcom jego okolic spokojny sen, a port ma szansę bardziej wykorzystać swoją przepustowość - tłumaczył na początku prac na projektem dyrektor portu Mariusz Szpikowski.

Pierwsze w Polsce

Warszawskie lotnisko jako pierwsze w Polsce zdecydowało się na taki krok. "Core night" obowiązuje już jednak między innymi na lotniskach we Frankfurcie, Monachium, Paryżu-Orly, Brukseli, Hamburgu oraz Zurichu.

- Inicjatywa jest koniecznością. Lawinowo wzrasta liczba operacji lotniczych i pasażerów podróżujących z Lotniska Chopina. Wzrasta też liczba operacji nocnych. W związku z tym musimy podjąć środki zaradcze - mówił Mariusz Szpikowski na wrześniowej konferencji prasowej.

Dotychczas na Lotnisku Chopina liczba operacji planowanych w ciągu nocy była regulowana przy wykorzystaniu Systemu Quota Count. Umożliwia on koordynację rozkładów lotów linii lotniczych z uwzględnieniem parametrów akustycznych samolotów oraz obowiązujących limitów hałasu w środowisku w porze nocnej.

Warszawskie lotnisko jest największym portem w Polsce. Port w 2017 roku obsłużył 15,7 mln pasażerów. W 2016 roku z tego lotniska skorzystało 12,8 mln podróżnych, o 14,5 procent więcej niż w 2015.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24BIS.PL

W PODWARSZAWSKIM BARANOWIE MA POWSTAĆ NOWE LOTNISKO:

Wild o projekcie budowy Centralnego Portu KomunikacyjnegoTOK FM / TVN24 BiS
wideo 2/4

mb/pm