W starciu z tramwajem osobówka nie ma szans

Warszawa

fot

Kilkaset osób (w tym dzieci) przyglądało się, jak w stojący na torowisku ford z impetem wjeżdża tramwaj. Osobówka w konfrontacji z pojazdem szynowym nie ma szans. Ford miał wgnieciony cały bok, tramawaj tylko kilka rys.

Crash testmiał miejsce na terenie zajezdni tramwajowej R-1 "Wola" przy ul. Siedmiogrodzkiej 20.

- Najważniejsze było pokazanie, jak przebiega akcja ratownicza po wypadku. Na miejsce zdarzenia przyjechała straż pożarna, karetka oraz służby Tramwajów Warszawskich- relacjonuje Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl. - Wszystko na oczach około 500 dzieci ze szkół podstawowych i innych zaproszonych gości.

Całe kontrolowane zderzenie miało pokazać, do jak groźnych sytuacji może dojść, gdy nie zachowujemy należytej ostrożności. Wszystko w ramach nauczania bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tramwaj kontra samochód

Jeden tramwaj dwuwagonowy waży około 40 ton. Długośc hamowania wynosi ok. 60 metrów przy prędkości 50 km/h i jest 2-krotnie dłuższa niż droga zatrzymania samochodu osobowego. Jak informuje rzecznik Tramwajów Warszawskich, Michał Powałka, 88% wypadków spowodowanych jest przez pieszych lub kierowców samochodów osobowych.

Teatr, seminarium

Oprócz crash testu, dla dzieci zorganizowano przedstawienie o bezpieczeństwie w ruchu tramwajowym, a harcerze zorganizowali zabawy dotyczące poprawnych zachowań w ruchu miejskim na ulicy.

Jak informuje Powałka, kampania rozpoczyna sie jesienią w związku z tym, że na liczbę zdarzeń drogowych wpływają wiele razy pogarszające się warunki atmosferyczne.

su/ec