W Śródmieściu nie będą solić ulic. Eksperyment

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plSolenie od lat budzi kontrowersje

Nie solą, a piaskiem - teraz tak Śródmieście będzie walczyć ze śniegiem na swoich ulicach. Zdecydowali o tym urzędnicy po konsultacjach społecznych.

O tym, że dzielnica przeprowadza ankietę, pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku. Swój głos można było oddać do 31 grudnia. Teraz poznaliśmy wyniki.

Za odśnieżaniem bez użycia soli, było prawie 93 proc. mieszkańców - 2057 głosów (w sumie oddano 2222 głosy).

Piaskiem nie solą

W związku z tym zarząd dzielnicy podjął decyzję o przeprowadzeniu programu pilotażowego polegającego na odśnieżaniu 27 ulic (15 na Powiślu i 12 na Muranowie) jedynie przy pomocy płużenia i posypywania piaskiem.

Władze dzielnicy jednak ostrzegają, że rezygnacja z posypywania dróg solą może znacznie zwiększyć ich śliskość. Dlatego wybrano ulice, na których nie ma nasilonego ruchu kołowego, a także nie są głównymi ciągami komunikacyjnymi.

U wylotu każdej ustawiony zostanie znak drogowy informujący o tym, że ulica nie jest posypywana solą i może być śliska.

Ulice wybrane do eksperymentu to: ul. Gęsta, ul. Wiślana, ul. Lipowa, ul. Radna, ul. Leszczyńska, ul. Drewniana, ul. Elektryczna, ul. Smulikowskiego, ul. Jaracza, ul. Salezego, ul. Potockiego, ul. Sewerynów, ul. Konopczyńskiego, ul. Okólnik, ul. Gałczyńskiego, ul. Kłopot, ul. Dzika, ul. Niska, ul. Miła, parking przy ul. Miłej, Lewartowskiego - od skweru Zygelbojma do al. Jana Pawła II, ul. Dubois - od ul. Lewartowskiego w stronę ul. Andersa, ul. Nalewki, ul. Pawia, ul. Dzielna, ul. Nowolipie, ul. Karmelicka - od ul. Anielewicza w stronę al. Solidarności

Można oceniać

Wyznaczając ulice do pilotażu, Zarząd Dzielnicy Śródmieście prosi korzystających z nich i mieszkających w ich pobliżu osób o opinię na temat proponowanej metody odśnieżania bez użycia soli.

Uwagi i sugestie można nadsyłać na adres: konsultacje@srodmiescie.warszawa.pl, zgłaszać telefonicznie pod numerem 22 699 81 99 lub osobiście w urzędzie dzielnicy przy ul. Nowogrodzkiej 43 (stanowisko "Informacja" – w godzinach pracy urzędu).

Żoliborz już sprawdzał

W 2012 roku na ul. Czarnieckiego przeprowadzono akcję pilotażową - nie było solenia, a jedynie płużenie. W powszechnej opinii akcja ta zakończyła się powodzeniem, dlatego urzędnicy zastanawiają się, czy nie zaniechać solenia na całym Żoliborzu.

Na tej ulicy na Żoliborzu nie sypią soli

Na tej ulicy nie sypią soli
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

su/ran