Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W poniedziałek warszawscy uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. Przerwa od nauki potrwa do 13 lutego. Komunikacja miejska będzie w tym okresie kursowała na zmienionych zasadach. Linie szkolne zostaną zawieszone.

Najnowsze

W środę zawaliła się kamienica. Nocą ewakuowano sąsiednią

Najnowsze

Ewakuacja przy Kujawskiej
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plEwakuacja przy Kujawskiej

Służby ewakuowały mieszkańców kamienicy przy ulicy Kujawskiej. To pokłosie środowej katastrofy budowlanej, do której doszło w budynku obok. Pierwszą informację dostaliśmy na Kontakt 24.

W środę doszło do katastrofy budowlanej w remontowanej kamienicy przy Kujawskiej 1. Już wtedy ewakuowano część mieszkańców spod trójki.

Muszą zrobić ekspertyzę

W czwartek około godz. 20 swoje mieszkania musieli opuścić kolejni.

- Inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o ewakuacji lokatorów. To w sumie 15 osób. Inspektor podjął taką decyzję ze względu na to, że budynek stoi na skarpie i może ulec uszkodzeniu - wyjaśnia mł. kpt. Wojciech Kapczyński.

Jak dodaje, na miejsce przyjechali przedstawiciele Biura Zarządzania Kryzysowego miasta. Strażak podkreśla, że w piątek ma być podjęta decyzja, czy lokatorzy wrócą do mieszkań.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego precyzuje, że w środę ewakuowano lokatorów z jednej klatki, a w czwartek z kolejnej.

- Został nałożony obowiązek na wspólnotę przy Kujawskiej 3 wykonania ekspertyzy dotyczącej stanu budynku. Na jej podstawie ocenimy, czy mieszkańcy mogą wrócić do lokali. To może potrwać maksymalnie do miesiąca - zastrzega Andrzej Kłosowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

I dodaje, ze przy Kujawskiej 1, gdzie doszło do katastrofy budowlanej, inwestor wykonuje wstępne zabezpieczenia. W piątek mają pojawić się tam rzeczoznawcy. Ocenią szkody i ustalą sposób, w jaki docelowo budynek ma być zabezpieczony.

"Pełzanie fundamentów"

Mieszkańcy Kujawskiej 3 chcą też interwencji władz Mokotowa. "Obecnie potrzebne są działania natychmiastowe w obliczu całkowitej bezczynności właściciela Kujawskiej 1 mające na celu powstrzymanie zawalenia się naszej kamienicy. Niestety, to groźba realna. Przez cały dzisiejszy dzień właściciel Kujawskiej 1 nawet nie starał się zabezpieczyć terenu po katastrofie. Od soboty ma lać. Chodzi więc nie tylko o reperację pękniętej ściany naszej kamienicy, ale też zapobieżenie rozpulchnianiu skarpy i tzw. "pełzania fundamentów", a de facto osuwania się naszej kamienicy w niebyt" – napisali w mailu do redakcji.

ŚRODOWA AKCJA PRZY KUJAWSKIEJ:

Relacja reportera tvnwarszawa.pl
Relacja reportera tvnwarszawa.plTVN24
wideo 2/3

ran/b

Pozostałe wiadomości