Najnowsze

W sobotę Warszawa rozbłyśnie na święta. Sprawdź atrakcje i objazdy

Najnowsze

ZDMWarszawa rozbłyśnie na święta

Już w najbliższą sobotę, po zmroku, rozbłysną świąteczne światełka. Iluminację będzie można podziwiać między innymi na Krakowskim Przedmieściu, Starym Mieście i Podzamczu. Miasto zaplanowało szereg innych atrakcji, w tym zimowe pokazy fontann.

Fioletowo-złote prezenty, zaczarowana ciuchcia, śnieżne planetarium i przede wszystkim najwyższa w Polsce 27-metrowa choinka. Te i szereg innych ozdób będzie można podziwiać na Krakowskim Przedmieściu od soboty.

Ulica - jak zapewniają władze stolicy - ma stać się iście świąteczną krainą, po której spacer umilać będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mykanowa. Przy pomniku Mikołaja Kopernika zaś swoje umiejętności zaprezentuje Warszawski Chór Chłopięcy oraz Teatr AKT.

Zimowe fontanny

Atrakcją tegorocznych świątecznych weekendów (nie tylko najbliższego, ale każdego do 28 stycznia łącznie) będzie zimowy pokaz fontann na Podzamczu.

"Zamiast wody, tańczącej w rytm muzyki, zatańczą strumienie światła. Główna parkowa fontanna przemieni się w mieniącą się kolorami tęczy animowaną rzeźbę z 30 tysiącami ledowych punktów. Na pokaz złożą się motywy filmowe oraz wpadające w ucho świąteczne utwory w wykonaniu klasycznym i popowym" - zapowiadają urzędnicy ratusza. Pokazy będą trwać około 15 minut i będą wyświetlane o pełnych godzinach: pierwszy o 16, ostatni o 21. W dni powszednie fontanny mają się świecić bez muzyki. Dodatkowo, w najbliższy inauguracyjny weekend dla warszawiaków i turystów przygotowane będą stoiska z gorącą herbatą. Znajdziemy je na Podzamczu, przy kościele Wizytek i Bibliotece Rolniczej. Fontanny to nie wszystko. W wielu punktach miasta stanie 10 świetlnych ozdobnych ram z bajkowymi warszawskimi syrenkami. Pojawią się między innymi w Parku Fontann, na placu Zamkowym, przed Pałacem Staszica, przy rondzie de Gaulle’a, na placu Na Rozdrożu, Marszałkowskiej, Ząbkowskiej, na placu Szembeka oraz przed Domami Towarowymi Centrum. W ramkach będzie można wykonać sobie zdjęcie-pamiątkę.

Gdzie znajdziemy iluminację?

Główną osią iluminacji świątecznych będzie - jak zawsze - Trakt Królewski, od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i Agrykoli. Świątecznej metamorfozie poddane zostanie Stare i Nowe Miasto, od Rynku Starego Miasta przez ulicę Świętojańską, Piwną, Zapiecek aż do Nowomiejskiej, Barbakanu, Podwala, Freta i Mariensztatu. Iluminacja pojawi się też na Mokotowskiej, placu Bankowym, Marszałkowskiej (od Królewskiej do placu Konstytucji), placu Grzybowskim, Emilii Plater, Świętokrzyskiej (od ronda ONZ do Marszałkowskiej), Al. Jerozolimskich (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona wraz z mostem Poniatowskiego). Świetlnymi dekoracjami rozbłysną również ulice: Francuska, Targowa i Ząbkowska, al. Solidarności (od placu Bankowego do placu Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim). Miłośnicy świetlnych dekoracji będą mogli cieszyć się nimi na placach Wileńskim i Powstańców Warszawy, Świętokrzyskiej (od Marszałkowskiej do Nowego Światu), części Ząbkowskiej, a także na Podwalu.

Zmiany w komunikacji

W związku z sobotnimi wydarzeniami, mieszkańcy muszą przygotować się na zmiany w ruchu. Od północy z piątku, 8 grudnia na sobotę, 9 grudnia zamknięte będą ulice Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat od Miodowej do ronda generała de Gaulle’a. Ponownie ruch wróci na ten ciąg w nocy z soboty na niedzielę (9/10 grudnia). Przejezdna będzie Świętokrzyska przez skrzyżowanie z Nowy Świat. Ulice poprzeczne: Bednarska, Ossolińskich, Karowa i Królewska będą zakończone ślepo (na ul. Bednarskiej zostaną wprowadzone dwa kierunki ruchu).

Ponadto, w sobotę, 9 grudnia zostaną wyłączone miejsca postojowe na ulicach: Bednarskiej, skwerze H.C. Hoovera, Moliera od (placu Teatralnego do Senatorskiej), parking przy kościele seminaryjnym, parking przy hotelu Bristol i zatoka przystankowa w ul. Wierzbowej przed plac Piłsudskiego.

Specjalna linia tramwajowa

Linie autobusowe kursujące Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem zostaną skierowane na objazdy najbliższymi trasami. Dojazd na Plac Zamkowy ułatwi za to specjalna linia tramwajowa 71, która będzie kursować w godzinach 14- 20 (według specjalnego rozkładu jazdy) na trasie: ANNOPOL - Rembielińska - Matki Teresy z Kalkuty - Odrowąża - 11 Listopada - Targowa - al. Solidarności - Wolska - CM.WOLSKI.

Zobacz jak Warszawa przygotowuje się do świąt:

[object Object]
Świąteczne metroMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kw//ec

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości