Najnowsze

W sobotę "małe otwarcie" Muzeum Historii Żydów

Najnowsze


Już w sobotę każdy będzie mógł obejrzeć z bliska Muzeum Historii Żydów Polskich. Na 12 tysiącach metrów kwadratowych znalazły się sale projekcyjne i warsztatowe, aula kinowo-koncertowa. Na ekspozycję poczekamy jednak aż do 2014 roku.

W podziemiach muzeum co najmniej do stycznia 2014 trwać będzie instalacja ekspozycji. Ale nie oznacza to, że do tego momentu muzeum będzie martwe. Na sobotę zaplanowano tzw. małe otwarcie. Na zwiedzających czekają koncerty, spotkania, pokazy filmowy i warsztaty.

- Z wyjątkiem przestrzeni, w której trwa instalacja wystawy głównej, budynek jest już gotowy na przyjęcie zwiedzających. Przygotowana już została zarówno nasza główna przestrzeń na imprezy kulturalne, czyli audytorium, a także dwie sale warsztatowe. W audytorium mamy przepiękną salę, w której nawet 500 osób może uczestniczyć w koncertach, spektaklach teatralnych lub pokazach filmów. To uniwersalne miejsce na imprezy artystyczne, ale także konferencje i kongresy. Dwie mniejsze sale pozwalają na organizację bardziej kameralnych wydarzeń - mówi PAP rzecznik muzeum Piotr Kossobudzki.

"Hol zapiera dech"

Gotowe jest także muzealne Centrum Edukacyjne, czyli cztery sale przygotowane do prowadzenia zajęć warsztatowych, gdzie przede wszystkim mają się odbywać zajęcia dla szkół.

Pierwsi chętnie obejrzą wnętrza muzeum podczas dni otwartych. W sobotę i niedzielę co godzinę przewodnicy będą oprowadzać po budynku i opowiadać o jego symbolice.

- Największe wrażenie nasz hol główny, który przecina budynek na wskroś. Zapiera dech w piersiach. Krzywoliniowe ściany, żywe, dynamiczne, tworzą swojego rodzaju wyrwę, rozdarcie w budynku, i odzwierciedlają wstrząsającą przerwę w 1000-letniej historii polskich Żydów – Zagładę. Przerwę, lecz nie koniec. Most spina obie ściany holu, podobnie jak muzeum spina przeszłość z przyszłością. Ze środka widać też dialog naszego budynku z Pomnikiem Bohaterów Getta – zachęca Nitzan Reisner z zespołu prasowego muzeum.

Przyjedzie Obama?

Powstanie w getcie trwało 28 dni i na każdy z tych dni muzeum planuje organizację różnych wydarzeń w swoim budynku, jak i poza nim. Będą to m.in. spacery śladami żydowskiej Warszawy i inne wydarzenia w przestrzeni miejskiej. W tym okresie planowane jest również rozpoczęcie pełnej działalności przez centrum edukacyjno-kulturalne.

- Można powiedzieć, że obchody rocznicy powstania są taką symboliczną inauguracją działalności muzeum już w docelowym budynku - zaakcentował rzecznik.

Termin docelowego otwarcia władze muzeum uzależniają także od kalendarzy oficjeli, których chcą zaprosić na uroczystość. W maju 2011, podczas wizyty w Polsce, swoją obecność zadeklarował m.in. prezydent USA Barack Obama.

Fiński projekt

Muzeum Historii Żydów Polskich powstało naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Autorem inicjatywy utworzenia placówki było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 r. ogłoszono werdykt jury na projekt muzeum, który wygrał fiński architekt Rainer Mahlamaki. Rok później została podpisana umowa pomiędzy ministerstwem kultury i warszawskim ratuszem a projektantami. W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński i były prezydenta Niemiec Richard von Weizsaecker wmurowali akt erekcyjny.

Wnętrze Muzeum Żydów Polskich
Wnętrze Muzeum Żydów PolskichDawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

PAP/bako//ec/roody

Pozostałe wiadomości