W Sejmie o 11 listopada. Minister i policja na temat burd

Warszawa

5 grudnia ma odbyć się posiedzenie komisji spraw wewnętrznych z udziałem szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza ws. incydentów, do których doszło podczas Marszu Niepodległości w Warszawie.

Przewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych Marek Wójcik (PO) poinformował w środę, że 5 grudnia o godz. 18 odbędzie się posiedzenie komisji ws. zamieszek z 11 listopada.

Dodał, że będzie to posiedzenie z udziałem ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza.

Jak mówił, przedstawiona zostanie także informacja Komendanta Głównego Policji Marka Działoszyńskiego nt. planów zabezpieczenia Marszu Niepodległości oraz "szczegółowa relacja na temat tego, co działo się na ulicach 11 listopada".

Międzynarodowa kompromitacja?

Zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych z udziałem szefa MSW chciała Solidarna Polska. Dzień po marszu lider SP Zbigniew Ziobro mówił, że "sytuację po poniedziałkowych zajściach trzeba koniecznie wyjaśnić", ponieważ wydarzenia z 11 listopada "skompromitowały Polskę na arenie międzynarodowej".

Niespokojnie w czasie marszu

Podczas zorganizowanego w poniedziałek w Warszawie przez środowiska narodowe Marszu Niepodległości doszło do burd. Zatrzymano ponad 70 osób w związku z napaścią na funkcjonariuszy, chuligaństwem i niszczeniem mienia.

Marsz został rozwiązany decyzją ratusza, ale mimo tego dotarł do mety.

Po tegorocznym Marszu Niepodległości straty i koszty doprowadzenia do porządku Warszawa oceniła na około 120 tys. złotych. Do największych zniszczeń doszło w rejonie ulicy Wilczej.

Zamieszki i ich skutki:

Tak niszczyli miasto
tvnwarszawa.pl / Kontakt24
Zniszczenia w rejonie ul. Wilczej
tvnwarszawa.pl
Moment podpalenia Tęczy
YouTube, PodwieczorekW24
Zamieszki przy okazji "Marszu Niepodległości" zaczęły się od burd przy squacie przy ul. Skorupki
TVN24
Ambasador RP wezwany na dywanik po zamieszkach pod ambasadą Rosji w Polsce
Daniel/kontakt24

PAP/lata