W poniedziałek rusza montaż przęsła Mostu Północnego

Warszawa

| PAP/EPA/CRAIG LASSIG/climatereanalyzer.orgfot

W poniedziałek ogromne siłowniki rozpoczną podnoszenie pierwszego przęsła Mostu Północnego. Montaż potrwa nawet trzy tygodnie. Jak będzie wyglądał?

Na razie, najcięższy element przęsła jest zacumowany przy brzegu po białołęckiej stronie. Jednak już w niedzielę barka, na której spoczywa, zostanie ustawiona na samym środku Wisły. – W poniedziałek w południe rozpocznie się montaż – zapowiedziała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Agata Choińska, rzeczniczka prasowa, ZMiD.

Nawet dwa dni podnoszenia...

Fragment konstrukcji znajdujący się na barce będzie mocowany za pomocą stalowych lin do siłowników zamontowanych na wspornikach i podnoszony do góry. Maszyny będą pracować bez przerwy, nawet dwa dni.

W czasie podnoszenia przęsła, Wisła będzie zamknięta dla żeglugi.

... i trzy tygodnie spawania

Po uniesieniu konstrukcji, do pracy przystępują geodeci. Zadbają o ustawienie elementu w odpowiedniej pozycji. – Później rozpocznie się spawanie, które potrwa dwa, a nawet trzy tygodnie – dodaje Choińska.

Drugie przęsło płynie

Tymczasem w czwartek kolejny element Mostu Północnego został w Gdynii załadowany na barkę. Teraz czas na jego spawanie. Za kilkanaście dni wyruszy w 500-kilometrową drogę do Warszawy.

Ma być gotowy pod koniec 2011

Most Północny będzie miał 800 metrów długości i będzie się składał z trzech przepraw – dwóch samochodowych oraz jednej pieszo-rowerowej z torami tramwajowymi. Samochody mają przejechać nim w grudniu 2011 roku.

bf/mz