Najnowsze

W poniedziałek darmowa komunikacja w Warszawie

Najnowsze

Wiceprezydent o darmowej komunikacji
TVN24Wiceprezydent o darmowej komunikacji

- Ze względu na przekroczony poziom zanieczyszczeń w stolicy w poniedziałek mieszkańcy będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej – poinformował na antenie TVN24 Michał Olszewski, wiceprezydent ratusza.

- Informacja jest wstępna, ale uzgodniona telefonicznie z panią prezydent. Zarządzenie będzie wydane za kilka godzin – zastrzegł zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz i dodał, że dokument "już jedzie do pani prezydent".

Chwilę po godzinie 16.00 poinformował, że zarządzenie zostało już podpisane. Decyzja jest więc pewna i oficjalna.

- Zapowiedź dotyczy to wszystkich dziennych środków komunikacji: tramwajów, autobusów, metra, metra oraz Szybkiej Kolei Miejskiej. Darmowa komunikacja obowiązywać będzie w I i II strefie biletowej, łącznie z liniami L i Ł – sprecyzował w rozmowie z tvnwarszawa.pl Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.

Za darmo pojedziemy także pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Bezpłatne będzie również korzystanie z parkingów Park&Ride.

Ostrzeżenie dla szkół

Wcześniej rzecznik urzędu miasta poinformował też, że w poniedziałek miejskie Biuro Edukacji roześle do dyrektorów szkół specjalnego maila z ostrzeżeniem. - Apelujemy, aby wszelkiego rodzaju zajęcia dla dzieci i spacery, które są przewidziane na poniedziałek, były anulowane właśnie w trosce o dzieci - dodał Bartosz Milczarczyk.

Około godziny 14.00 rzecznik urzędu miasta podkreślał, że normy dobowe nie zostały jeszcze przekroczone. - Jeżeli ta sytuacja będzie się przeciągała i średniodobowe, a nie godzinowe parametry będą w dalszym ciągu rosły, wtedy też będziemy analizować czy to już jest te moment, aby wprowadzić darmową komunikację - mówił.

Co z komunikacją we wtorek?

Kilkadziesiąt minut później władze miasta podjęły decyzję o bezpłatnym transporcie publicznym. Jak powiedział na antenie TVN24 Michał Olszewski, ratusz sugeruje się prognozami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a te są wysyłane do urzędu około godziny 15.00. Te na poniedziałek są złe, stąd tak decyzja władz miasta.

Czy bezpłatna komunikacja będzie obowiązywać również we wtorek?

- Będziemy sprawdzali. Taka sytuacja jak dzisiaj zdarza się niezwykle rzadko. W ubiegłym roku normy, które wyznaczyliśmy w Warszawie (czyli 100 µg/m3) zostały przekroczone tylko przez dwa dni. Będziemy więc analizowany, jakie będą prognozy i informacje podamy w drugiej połowie dnia - zapowiedział Olszewski.

Skąd smog w Warszawie? Wyjaśnia wiceprezydent Michał Olszewski:

Michał Olszewski o smogu w stolicy
Michał Olszewski o smogu w stolicyTVN24

Normy przekroczone

W nocy poziom szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 zaczął wzrastać. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, odczyt ze stacji pomiarowej przy Marszałkowskiej wskazał, że o godzinie 4 rano w powietrzu zarejestrowano 229.4 µg/m3 pyłu zawieszonego, dwie godziny później 245.9 µg/m3 PM10, natomiast o godzinie 9 rano maksimum pyłu wyniosło 262.9 µg/m3.

To ponad pięciokrotne przekroczenie normy godzinowej, która wynosi 50 µg/m3.

Wprowadzenie darmowej komunikacji ze względu na smog to drugi taki przypadek w Warszawie. Po raz pierwszy rozwiązanie to zostało zastosowane 15 grudnia. Władze miasta zapowiedziały wtedy, że sytuacja będzie się powtarzać za każdym razem, kiedy poziom zanieczyszczeń będzie przekraczał dopuszczalne normy.

"Smogowozy" badają powietrze

Warszawska Straż Miejska posiada specjalne pojazdy, które badają stan powietrza. Są wyposażone w specjalne czujniki i mobilne laboratoria. W niedzielę strażnicy jeździli na interwencje od 7 rano. – Nasze odczyty pokazują, że dziś zapylenie jest duże. Przekracza normę minimum dwa, trzy razy – informowali w rozmowie z reporterem TVN24.

Tak działa "smogowóz" Straży Miejskiej
Tak działa "smogowóz" Straży MiejskiejTVN24

kw/b

Pozostałe wiadomości