W piątek pogrzeb generała Ścibora-Rylskiego

Warszawa

Pogrzeb generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego odbędzie się w piątek na Starych Powązkach w Warszawie - poinformowała w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezes Związku Powstańców Warszawskich zmarł 3 sierpnia w wieku 101 lat.

Pogrzeb generała odbędzie się w piątek 10 sierpnia o godzinie 13. Nabożeństwo zostanie odprawione w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. O dacie pogrzebu prezydent poinformowała na Twitterze:

Generał spocznie w grobie rodzinnym na Starych Powązkach. Pochowana jest w nim jego żona Zofia Rapp-Kochańska, ps. Marie Springer, wywiadowczyni Komendy Głównej Armii Krajowej.

Renowacja grobowca

Grób rodzinny generała Ścibora Rylskiego przejdzie renowację. Jak poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego, część funduszy na ten cel udało się zgromadzić podczas publicznej zbiórki. Resztę kosztów pokryje miasto.

Nagrobek pochodzi z XIX wieku. Podczas II wojny światowej został zniszczony. Później został odbudowany, jednak jak wyjaśnił dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski, nie powrócił on do swojego pierwotnego kształtu.

- Dwie zniszczone kolumny i taki tympanon miniaturowy kamienny to była część większej całości, takiej małej kapliczki. Po wojnie został on odbudowany jako taka "świadoma ruina". Te dwie leżące kolumny stały się taką metaforą końca życia, czy upływu czasu - opowiadał Ołdakowski.

Dodał też, że grób nadal nosi ślady wojennych zniszczeń. Teraz przejdzie całkowitą renowację, jednak nie zostanie przywrócony do przedwojennego wyglądu. - Zostaną wymienione lub naprawione fragmenty kamieniarskie. Jest też fragment zrobiony z betonu, on też zostanie wymieniony na kamień. Natomiast grób nadal będzie miał ten kształt, który rodzina stworzyła zaraz po II wojnie - wyjaśnił Ołdakowski.

CZYTAJ WIĘCEJ

Żołnierz i uczestnik powstania

Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) w rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

W 1984 r. został jednym z członków Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. Rocznicy Powstania Warszawskiego, należał także do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Później był w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum. W 1990 r. został prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Był także sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2005 r. otrzymał awans na generała brygady.

Generał Ścibor-Rylski był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta".

Grób generała zostanie odnowionyTVN24
wideo 2/4

PAP/kk/mś