W nocy zmieniliśmy czas. "Zamieszanie i komplikacje"

Warszawa

TVN24Dzisiaj przestawiamy zegarki

W nocy z soboty na niedzielę zmieniliśmy czas z letniego na zimowy. 28 października nad ranem cofnąć trzeba było wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00. Czas letni zacznie znów obowiązywać 31 marca 2013 roku. - To są straty, zamieszanie i mnóstwo komplikacji - ocenił fizyk dr Tomasz Rożek.

Zmiana czasu odbywająca się dwa razy w roku ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Ale eksperci często podważają sens tego zabiegu. - Coraz mniej energii wykorzystujemy na oświetlanie. Obecnie tylko 1 proc. Ten zysk jest więc mały - uważa dr Tomasz Rożek.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

- Nie dość że nie ma zysku ze zmiany czasu, to jeszcze są dowody na duże straty - przekonuje jednak dr Rożek.

70 krajów zmienia czas

Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na całym świecie.

Jak wynika z informacji dostępnych na portalu WorldTimeZone.com, rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje w niemal wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii. Czasu nie zmieniają również Białoruś, Naddniestrze (region autonomiczny Republiki Mołdawii) i Rosja. W USA, Kanadzie i Meksyku, czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują Maroko i Namibia.

W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu, Syrii i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego nie stosuje się.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku.

Czytaj także na tvn24.pl