W nocy zamkną ulicę Głębocką

Warszawa

UM WarszawaMPWiK wybuduje kolejny odcinek kanalizacji na Głębockiej

Od wtorku przez około rok nieprzejezdna będzie ulica Głębocka. W tym czasie wodociągowcy budować będą kanalizację. Pierwsze zmiany już w nocy.

Kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej czekają poważne utrudnienia - autobusy i samochody pojadą wąską uliczką Magiczną.

W ciągu najbliższego roku sieć kanalizacyjna poprowadzona zostanie pod kolejnym odcinkiem ul. Głębockiej, od Magicznej do Berensona, a także pod Berensona od Głębockiej do Zaułek i pod Zaułek. Łącznie położone zostaną dwa kilometry rur.

Będzie to drugi etap inwestycji MPWiK w tym rejonie. W zeszłym roku wodociągowcy pracowali na odcinku od Kartograficznej do Podwójnej. Wybudowanie 200 metrów kanalizacji zajęło im 6 miesięcy.

- Odcinek, na którym realizowane były prace w ubiegłym roku, jest zakończony i nie będzie objęty robotami. Te będą prowadzone od ostatniej, wybudowanej w 2014 roku studni kanalizacyjnej - informował kilka dni temu Roman Bugaj, rzecznik MPWiK.

Pierwszy odcinek do 20 lutego

Prace podzielone zostały na kilka etapów. Na początek wodociągowcy pojawią się między ul. Podwójną i Gościnną. Początkowo budowa miała zacząć się 26 stycznia, ale decyzją komisji, datę zamknięcia ul. Głębockiej przesunięto na wtorek, 27 stycznia.

Prace na tym odcinku mają potrwać do 20 lutego. W tym czasie wodociągowcy wybudują pod jezdnią kanał o średnicy od 0,4 do 0,6 metra. Budowa prowadzona będzie przy wykorzystaniu maszyny drążącej. - Konieczne jest także wybudowanie pod jezdnią studni o średnicy od 2 do 3,2 m. Wszystko to powoduje, że niemożliwa jest budowa przy ciągłym ruchu samochodów - informuje MPWiK.

Rok bez Głębockiej

Na czas pierwszego etapu robót zamknięta dla ruchu będzie ul. Głębocka na odcinku pomiędzy ul. Podwójną a Gościnną. Objazd zamkniętego odcinka ul. Głębockiej będzie prowadził ulicami: Magiczna – Skarbka z Gór – L. Berensona. Ponadto, na ul. Skarbka z Gór pomiędzy ulicami Magiczną a Głębocką wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy – w stronę ul. Głębockiej. Następnie prace przeniosą się na kolejny odcinek ul. Głębockiej w kierunku ul. Berensona.

Objazd zamkniętego odcinka Głębockiej
UM Warszawa

- Informacje o kolejnych zmianach w organizacji ruchu będą przedstawiane mieszkańcom z odpowiednim wyprzedzeniem, niezwłocznie po zatwierdzaniu projektów organizacji ruchu, które będą ostatecznie uzgadniane w trakcie prowadzenia robót - informował w ub. tyg. Roman Bugaj i dodał:

- Realizacja inwestycji jest niezbędna do umożliwienia podłączenia posesji do kanalizacji oraz rozbudowy sieci w tym rejonie, co znacząco poprawi komfort życia mieszkańców i stan środowiska naturalnego. Jednocześnie przepraszamy za niedogodności związane z prowadzonymi pracami- kończył.

Zmiany w komunikacji

Budowa kanalizacji przy Głębockiej, Berensona i Zaułek oznacza jednak utrudnienia nie tylko dla kierowców aut osobowych, ale też dla pasażerów komunikacji miejskiej. Od wtorku, 27 stycznia, zmienionymi trasami pojadą autobusy linii 120, 527, 732, a linia N11 już od nocy z 26 na 27 stycznia. Czasowo zawieszone zostanie funkcjonowanie przystanków Os. Lewandów I 02, Okrągła 01 i 02, Grodzisk 02. ZTM uruchomi również przystanek zastępczy Zaułek 53, który znajdować się będzie pomiędzy ulicami Berensona i Lewandów w rejonie ulicy Głębockiej.

Wybudują kanał i "sięgacze"

W ramach prac prowadzonych przez MPWiK powstanie nie tylko główny kanał pod ul. Głębocką, lecz także tzw. "sięgacze" czyli kanały odchodzące w ulice boczne. - Ułatwi to mieszkańcom podłączenie się do kanalizacji a "sięgacze" pomogą w przyszłości w rozbudowie sieci na kolejnych ulicach - nie będzie trzeba zajmować i rozkopywać jezdni pod którą jest kanał główny. Wybudowana zostanie również pompownia ścieków - informuje Ratusz.

Jak zapowiadają urzędnicy, wszystkie prace kanalizacyjne na ul. Głębockiej mają zakończyć się w styczniu przyszłego roku.

W zeszłym roku zamknięcie wywołało dużo nerwowych sytuacji:

Kierowcy nic sobie nie robią ze znaków
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

jk//ec