W nocy przestawimy zegarki. Śpimy o godzinę dłużej

Warszawa

ShutterstockBędzie obowiązywał czas zimowy

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 27 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać 30 marca 2014 roku.

Zmiana czasu odbywająca się dwa razy w roku ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

Zatrzymają się pociągi

Jak poinformowała PAP rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska, w nocy z soboty na niedzielę na trasach będzie 26 pociągów tego przewoźnika. Chodzi m.in. o pociągi "Chopin" z Wiednia do Warszawy, "Karkonosze" relacji Warszawa - Jelenia Góra, "Monciak-Krupówki" z Gdyni do Zakopanego, "Pogoria" z Gdyni do Bielska-Białej, "Ustronie" Z Kołobrzegu do Krakowa.

- 27 października pociągi PKP Intercity o godzinie 3:00 w nocy zatrzymają się na najbliższej stacji, gdzie będą czekać godzinę, by ruszyć w dalszą trasę zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy - poinformowała rzeczniczka. Taka procedura stosowana jest co roku, by nie rozregulować rozkładu jazdy.

Pociągi Przewozów Regionalnych nie kursują w tak późnych godzinach.

Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina poinformował PAP, że w nocy w tym porcie nie odbywają się starty i lądowania samolotów, więc utrudnień spowodowanych zmianą czasu nie będzie.

PAP/su/roody