W niedzielę zajrzysz do sali obrad komisji śledczej

Warszawa

| thedailybeast.com, tvn24.plfot. TVN24

Będziecie mogli wejść do sal posiedzeń komisji śledczych, sal obrad Sejmu i Senatu oraz kuluarów, do których dostępu nie ma nawet wielu pracowników kancelarii Sejmu. W najbliższą niedzielę każdy warszawiak będzie mógł zwiedzić siedzibę parlamentu.

Pomieszczenia obu izb - Sejmu i Senatu będą otwarte dla zwiedzających w godz. 9.00-16,00. Nie jest potrzebna rezerwacja ani zaproszenie. Osoby odwiedzające parlament powinny mieć przy sobie dokument tożsamości - podaje Polska Agencja Prasowa.

- Spodziewamy się jak zawsze kilku tysięcy osób - zaznaczyła Monika Srzednicka-Raczkowska z Wszechnicy Sejmowej, która oprowadza wycieczki po parlamencie. - W maju, gdy organizowany jest tradycyjnie dzień otwarty z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, parlament odwiedza nawet 6-8 tys. osób.

Niedostępne na co dzień sale

Trasa zwiedzania obejmie Salę Kolumnową, gdzie odbywają się m.in. posiedzenia komisji śledczych, i sale posiedzeń plenarnych Sejmu i Senatu. Będzie też okazja, by zobaczyć kuluary sejmowe, biegnące wokół sali posiedzeń Sejmu. Być może będzie można też odwiedzić gabinety marszałków Sejmu i Senatu.

- Zwiedzający Sejm najczęściej pytają, dlaczego w czasie posiedzeń izby wielu posłów nie ma w sali. Wtedy wyjaśniamy, że znaczna część pracy poselskiej odbywa się poza salą plenarną, w komisjach sejmowych. Komisje zbierają się również w dniach posiedzeń Sejmu i obradują często do późnych godzin – powiedziała PAP Srzednicka-Raczkowska. - Zwiedzających interesują też architektura budynków parlamentarnych oraz zarobki posłów – dodała.

W jednym z korytarzy sejmowych - Marszałkowskim zostaną otwarte sale nazwane imionami marszałków Sejmu i Senatu okresu międzywojennego: Wojciecha Trąmpczyńskiego i Macieja Rataja, a także sala, w której odbywają się konferencje prasowe.

92 lata temu Sejm obradował po raz pierwszy

Drzwi otwarte w Sejmie zorganizowane będą z okazji z okazji 92. rocznicy pierwszego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego. Już przy wejściu zwiedzający otrzymają materiały na temat przedwojennego Sejmu Ustawodawczego i Małej Konstytucji z 1919 roku.

myk/mz