"W marcu Elfy pojadą na lotnisko"

Warszawa

fot

Łącznica kolejowa, dzięki której pasażerowie z lotniska Chopina będą mogli dojechać do centrum, będzie oddana na przełomie roku - zapowiadają kolejarze.

Już tylko kilka miesięcy dzieli nas od uruchomienia pierwszych pociągów na warszawskie lotnisko.

- Budowa zakończy się jeszcze w tym roku, a pierwszy pociąg dojedzie z lotniska do centrum od marcowej korekty rozkładu jazdy - informuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy, centrum realizacji inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych.

Jeszcze na początku roku kolejarze zapowiadali, że pociągi zaczną kursować w grudniu. Termin został jednak przełożone, m.in. ze względu na problemy z koordynacją prac z wykonawcami sąsiednich inwestycji drogowych.

Wykończą stację

Prace konstrukcyjne zostały już właściwie zakończone, a aktualnie przygotowywany jest układ torowy. Po zakończeniu budowy torów, będzie można rozpocząć instalację sieci trakcyjnej w tunelu.

Szybkimi krokami zbliża się także koniec prac na stacji znajdującej się pod terminalem lotniska. - Układ torowy został już prawie przygotowany. Teraz wykonawcy przejdą do wykończenia surowej jeszcze stacji - wyjaśnia Dutkiewicz.

Odkorkują Żwirki i Wigury

Linia na przeważającej długości jest poprowadzona pod ziemią na głębokości dochodzącej do 5 m. Tunel ma w sumie 1 183 metrów długości. Cała łącznica razem ze stacją liczy prawie dwa kilometry. Do budowy zużyto 50 tys. metrów sześc. betonu. W trakcie robót wywieziono w sumie 200 tys. metrów sześc. ziemi.

Stosunkowo niedługi odcinek ułatwi nie tylko dojazd na lotnisko pasażerom, ale odciąży też wiecznie zakorkowaną ul. Żwirki i Wigury.

Będą jeździć Elfami

W związku z uruchomieniem nowego połaczenia powstaną dwie linie SKM: S3 kursująca z lotniska Chopina do Sulejówka linią średnicową i linia S4 z lotniska do Legionowa przez Dworzec Centralny. W obu przypadkach podróż z Okęcia do centrum ma zająć około 20 minut i będą obsługiwane nowoczesnymi pociągami typu Elf.

mjc//par