W maju poznamy projektanta Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Warszawa

MSNTak miało wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości zakończyły pierwszą fazę procedury wyboru architekta, który zaprojektuje gmach dla obu instytucji na placu Defilad. Wybrano 15 pracowni, spośród których w maju ma zostać wyłoniony zwycięzca.

Wniosek o udział w postępowaniu złożyło 35 firm i konsorcjów z Polski i zagranicy. Pierwsza faza procedury miała na celu zakwalifikowanie wykonawców - w oparciu o ocenę m.in. zdolności ekonomicznych i finansowych czy kwalifikacji technicznych. Zakwalifikowano 15 firm, m.in. z Danii, Holandii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Wśród nich jest między innymi pracownia WXCA, znana z projektu Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli czy jedna z największych gwiazd architektury na świecie, Brytyjczyk Norman Foster.

Po złożeniu ofert firmy zostaną zaproszone do negocjacji, podczas których omawiane będą warunki współpracy. Na podstawie zaproponowanych koncepcji zostanie wybrany zwycięzca.

Do trzech razy sztuka

To już trzecia próbą doprowadzenia do końca budowy gmachu MSN i TR Warszawa w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Pierwszy konkurs został unieważniony w atmosferze skandalu, ale prawdziwą wpadką okazał się drugi - po kilku latach prac umowa ze szwajcarskim architektem Cristianem Kerezem została zerwana przez ratusz.

Trzecia próba nie jest typowym konkursem architektonicznym, ale procedurą negocjacji z ogłoszeniem; preferowani są architekci z doświadczeniem przy projektach o dużej skali. Taka formuła również wywołała wiele kontrowersji.

Prace projektowe mają trwać do połowy 2016 r. Obie instytucje będą prowadzić wspólnie proces projektowania aż do otrzymania pozwolenia na budowę Wtedy muzeum poprowadzi budowę swojej części obiektu, finansowaną z kredytu bankowego zaciągniętego na 30 lat, a teatr będzie się starał o fundusze z nowego budżetu UE na lata 2014-2020.

Harmonogram inwestycji przewiduje rozpoczęcie budowy w połowie roku 2016 oraz zakończenie jej w 2019 roku.

Mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

PAP/bf/r