"W lipcu ominiemy Janki". Otwierają ważną wylotówkę

GDDKiA / facebook.plWojewoda mazowiecki przekazał dobrą informację

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla kierowców. Pół roku przed terminem drogowcy otworzą wylotówkę na Janki. Chodzi o część trasy ekspresowej S8 pomiędzy Opaczą a Jankami. - Odbiory ruszają od poniedziałku, za dwa tygodnie audyt bezpieczeństwa i... pojedziemy całkiem nową, fantastyczną ekspresówką - napisał na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

To bardzo dobra informacja, dla wszystkich tych, którzy wiedzą, co to znaczy stać w korku w Jankach i Raszynie. Wiecznie zatkany wjazd do Warszawy od strony Katowic i Krakowa to zmora nie tylko kierowców, ale i mieszkańców podwarszawskich miejscowości. Na szczęście już niedługo wszyscy będą mogli odetchnąć z ulgą.

Pół roku wcześniej

- GDDKiA wystąpiła wczoraj do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o pozwolenie na użytkowanie kluczowego odcinka obwodnicy Janek - napisał w sobotę Kozłowski.

Jak precyzuje w poniedziałek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, chodzi o ponad 5-kilometrowy fragment trasy S8 pomiędzy węzłem Opacz (połączenie Południowej Obwodnicy Warszawy z ekspresową trasą S8) a węzłem Janki Małe. Docelowo trasa ma przebiegać do węzła Paszków.

Jeszcze w kwietniu drogowcy informowali, że termin oddania inwestycji to grudzień 2015 r.

Okazuje się, że drogowcy zakończą fragment inwestycji pół roku przed terminem.

- Trwają ostatnie czynności wykończeniowe - malowanie oznakowań poziomych. Odbiory ruszają od poniedziałku, za dwa tygodnie audyt bezpieczeństwa i... pojedziemy całkiem nową, fantastyczną ekspresówką - pisze wojewoda.

- Wykonawca złożył wniosek do WINB. Czekamy na kontrole - informuje Agnieszka Stefańska, rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA.

Więcej o inwestycji przeczytasz tutaj.

Po wakacjach II etap?

Cała inwestycja została podzielona na dwa etapy realizacyjne. Pierwszy to budowa ponad 11-kilometrowego odcinka od węzła Opacz do węzła Paszków, druga - budowa łącznika między nową "ósemką" a starą "siódemką", czyli wylotówką na Kraków.

Skrzyżowanie starej "siódemki" z drogą wojewódzką 721 w Sękocinie jest przebudowywane. Drogowcy pozostawią tam sygnalizację świetlną. Mieszkańcy nie chcieli w tym miejscu bezkolizyjnego węzła.

Kozłowski zastanawia się, czy ten fragment uda się oddać po wakacjach. - Ci, którzy jeżdżą w kierunku Grójca, widzą błyskawiczny postęp prac - napisał.

- Termin kontraktowy do grudzień 2015 r. - odpowiada Stefańska na pytanie o termin zakończenia prac.

Tak wyglądały prace w kwietniu:

Budowa nowej wylotówki na Kraków
Budowa nowej wylotówki na KrakówMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Ważna inwestycja

Oba opisane etapy należą do większej inwestycji, jaką jest budowa drogi ekspresowej S8 na odcinku Salomea – Wolica. Jest to jedna z priorytetowych inwestycji rządowego "Programu budowy dróg na lata 2011 – 2015".

Obecnie do dyspozycji kierowców oddany został w grudniu 2013 fragment od węzła Salomea ( skrzyżowanie z Al. Jerozolimskimi ) do węzła Opacz.

Przebieg trasy S8 na odcinku Paszków-Opacztvnwarszawa.pl

su

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA / facebook.pl

Pozostałe wiadomości