W Koperniku powstaje warszawskie niebo

Warszawa

| Fakty po południufot/film Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Dzięki niemu każdy będzie mógł odbyć podróż kosmiczną i zwiedzić dowolny zakątek Ziemi.

Ten 16-metrowy, sferyczny ekran pozostawi kina 3D daleko w tyle. Przygotujcie się na fantastyczną podróż w Centrum Nauki Kopernik.

Kończy się właśnie montaż ekranu planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Będzie to prawdziwy hit. Jeśli ktoś był w planetarium starszej generacji, oglądał po prostu rozgwieżdżone niebo. Na ekranie w CNK zobaczyć będzie można jednak znacznie więcej.

Supernowoczesne projekcje umożliwią obserwowanie nieba z różnych punktów na Ziemi, dzięki naziemnym i satelitarnym teleskopom. To jednak nie wszystko. Planetarium pozwoli na udział w podróżach kosmicznych, podróż statkiem na wyspy Galapagos wraz z Darwinem, zobaczenie dna oceanów, zwiedzanie piramid Majów. W pokazach uczestniczyć będą mogli wszyscy, niezależnie od wieku.

W przestrzeni kosmicznej i na dnie oceanu

Co sprawi, że obraz nieba będzie tak realistyczny? To japoński optyczny projektor, który jest w stanie wyświetlić 20 milionów gwiazd na obu półkulach nieba – część z nich, niewidocznych dla oka, tworzy obraz mgławic i Drogi Mlecznej.

System planetarium zawiera bazę danych na temat planet Układu Słonecznego, modele stacji kosmicznych i sztucznych satelitów, gigantyczną bazę danych astronomicznych dotyczących Ziemi. Dzięki temu możliwe będą realistyczne symulacje przelotów nad górami i rzekami oraz wnikanie do świata trójwymiarowych modeli cząsteczek chemicznych.

Dzięki gigantycznej rozdzielczości i sferycznemu ekranowi widzowie będą mieć o "niebo" lepsze wrażenia niż z najlepszego kina 3D.

Punkt widokowy na dachu planetarium

Dodatkową atrakcją będzie z pewnością punkt widokowy, który znajdować się będzie na dachu planetarium.

Uwagi wart jest także sam budynek: obłożony specjalnym szkłem przypomina głaz narzutowy typowy dla doliny Wisły. Podświetlony, będzie doskonale widoczny z praskiego brzegu rzeki.

W Planetarium będą odbywać się również pokazy naukowe spoza dziedziny astronomii. Badacze będą mogli je ilustrować animowanymi projekcjami na całym ekranie. W CNK będzie działało studio do tworzenia własnych pokazów.

Widownia planetarium pomieści 140 osób. Z przodu znajdzie się scena, na której można ustawić np. instrumenty muzyczne podczas koncertu. Ekran i widownia planetarium będą pochylone ku przodowi pod kątem około 17 stopni. Kolejne rzędy foteli będą znajdowały się coraz wyżej.

Wyposażenie planetarium kosztowało 10 milionów zł. Otwarcie planowane jest na czerwiec tego roku.

Maciej Ligowski z-ca kierownika Planetarium
| Adam Golec / Agencja Gazeta

myk/ec