W każdej szkole szafki na książki i ciepła woda

Warszawa

FOT. TVN24

173 tysiące uczniów i 39 tysięcy przedszkolaków rozpocznie w Warszawie nowy rok szkolny. To ponad 5 tys. więcej niż przed rokiem. 10 miesięcy nauki ma im upłynąć pod hasłem "Szkoła z pasją".

Najwięcej, aż 74 tysiące uczniów będzie się uczyć w podstawówkach, najmniej bo tylko 915 uczniów przekroczy progi szkół policealnych - tak wynika z danych ratusza.

Rozpoczynający się rok szkolny, decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej ogłoszono rokiem "Szkoły z pasją". Resort chce w ten sposób podkreślić rolę wszystkich osób zaangażowanych w życie szkoły. - Przyjazną i ciekawą szkołę tworzą nie tylko dyrektor i nauczyciele, ale także rodzice, sami uczniowie i środowisko zewnętrzne, w tym organizacje pozarządowe i samorząd - czytamy w komunikacje.

Uczniowie zakończą naukę 29 czerwca. Poza tym, dyrektorzy szkół na czas meczów Euro 2012 będą mogli zawiesić zajęcia. Jednak tylko w przypadku kiedy np. dojazd do szkoły będzie utrudniony.

Nowy egzamin gimnazjalny

W tym roku szkolnym będzie również nowy egzamin gimnazjalny. Tak jak dotychczas, będzie składał się z trzech części – humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z języka obcego nowożytnego. Jego wyniki będą natomiast wyrażane, co jest nowością, dla zadań z każdego z pięciu bądź sześciu zakresów: język polski, historia i wiedza o społeczeństwie, matematyka, przedmioty przyrodnicze, język obcy nowożytny na poziomie podstawowym, język obcy nowożytny na poziomie rozszerzonym

Ponadto o 7 procent wzrosną pensje dla nauczycieli. To jedyna państwowa grupa zawodowa, która otrzyma w tym roku podwyżki.

W każdej szkole ciepła woda

Pojawią się również udogodnienia dla uczniów - zgodnie z rozporządzeniem minister edukacji w każdej szkolnej łazience obowiązkowo będzie musiała być ciepła woda oraz mydło. Oprócz tego szkoł muszą zapewnić uczniom miejsca, gdzie będa mogli przechowywać książki.

bf