W kajakach uczczą Powstanie Warszawskie

Warszawa

materiały organizatorakajakowe obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Po raz ósmy fundacja Ave organizuje spływy kajakowe na Wiśle z Wawra na Białołękę. Będą również spotkania z Powstańcami, śpiewanie powstańczych piosenek na wiślanej plaży, parada w godzinę W oraz wielki wyścig o "Kotwicę Powstania 44 roku".

- Od 2006 roku 1 sierpnia wypływamy na warszawską Wisłę i w ten sposób oddajemy hołd Powstańcom Warszawy. Zwłaszcza tym, którzy z narażeniem życia przedzierali się przez jej wody spiesząc na pomoc walczącej stolicy, a później w ostatnich dniach powstania z narażeniem życia przeprawiali się na prawy brzeg, żeby prosić o pomoc stacjonujących tam bezczynnie Sowietów. Wielu wówczas zginęło w wiślanych wodach – przypominają organizatorzy.

Spływ rozpocznie się w Wawrze na wysokości obecnej przystani Warszawskiego Klubu Wodniaków, a zakończy się na Tarchominie.

W spływie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek czy umiejętności pływackie. Imprezę zabezpieczają ratownicy i przewodnicy. Udział w spływie jest płatny, osoby dorosłe - 10 zł, dzieci i młodzież do lat 18 - bezpłatnie.

Powstańcze gawędy, parada i wyścig

Program tegorocznych spływów:

12.45 – rozpoczęcie na przystani WKW;

14.30 – plaża pod mostem Poniatowskiego: powstańcze gawędy( w tym roku uczestnicy wysłuchają wspomnień Ryszarda Bielańskiego ze Zgrupowania „Radosław”, Emiliana Tyrańskiego ps. „Sęk”, Józefa Lemańskiego ps. „Grusza” oraz Kazimierza Możdżonka ps. „Tygrys”) oraz śpiewanie powstańczych piosenek z udziałem zespołu „Ulica Słowicza” przy biało-czerwonych lodach;

17.00 – parada kajaków z transparentami „Pamiętamy” (na wysokości Starówki);

18.00 – wyścig o Kotwicę Powstania 44 roku (między mostami Gdańskim i Grota-Roweckiego);

19.00 – zakończenie spływu na Tarchominie na wysokości ul. Mehoffera;

Spływy kajakowe odbędą się 1, 3 i 4 sierpnia.

SPRAWDŹ PROGRAM GŁÓWNYCH UROCZYSTOŚCI OBCHODÓW 69. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

su/par