W dwa lata zbudują 80 kilometrów dróg dla rowerów

ZTMBędą nowe ścieżki

74 mln zł wyda miasto w ciągu dwóch najbliższych lat na inwestycje rowerowe. Pozwoli to na zbudowanie 15 tras o łącznej długości 80 km m.in. w Śródmieściu, na Ochocie, Woli i Pradze Południe.

Decyzja zapadła podczas czwartkowej rady miasta. W poniedziałek pochwalił się nią pełnomocnik ratusza ds. polityki rowerowej, a we wtorek ujawniono szczegóły. Pieniądze zostaną przeznaczone na opracowanie koncepcji, dokumentacji projektowych i realizację inwestycji.

Uzupełnią braki na Muranowie

Rowerem będzie można przejechać wreszcie całą al. Jana Pawła II. - Chodzi o prezentowaną niedawno koncepcję (choć jej ostateczny kształt nie jest przesądzony) oraz uzupełnienie brakujących odcinków na Muranowie, aby droga dla rowerów była po obydwu stronach alei – precyzuje Mikołaj Pieńkos z biura pełnomocnika ds. polityki rowerowej.

Już w przyszłym roku ścieżką rowerową będzie można też przejechać wzdłuż al. Żwirki i Wigury od Racławickiej do 17 stycznia. Warto dodać, że początkowy odcinek od Wawelskiej powstanie jeszcze w tym roku w ramach środków przyznanych wcześniej. W tym rejonie powstanie ścieżka w Al. Jerozolimskich od Grzymały Sokołowskiego do ronda Zawiszy. Do ronda dobiegnie również nowa ścieżka w ciągu Grójeckiej od Bitwy Warszawskiej.

Po drugiej stronie Wisły będziemy mogli jeździć na całej długości al. Waszyngtona. W Rembertowie, wzdłuż ul. Marsa (od Żołnierskiej do Cyrulików) powstanie ważny 2-kilometrowy odcinek łączący Rembertów z istniejącą siecią tras rowerowych.

Długa ścieżka na Woli

Najwięcej, bo aż 1/7 ze wspomnianych 74 mln zł pochłonie długa trasa na Woli, która pobiegnie wzdłuż ulic Kasprzaka, Wolskiej i Połczyńskiej (od al. Prymasa Tysiąclecia do granic miasta).

Ponadto do 2017 roku drogi rowerowe zostaną zbudowane:

- wzdłuż ul. Jagiellońskiej (od ronda Starzyńskiego do trasy S8) - wzdłuż ul. Radzymińskiej (od Karkonoszy do granic miasta) - wzdłuż ciągu ulic Mińska-Stanisławowska-Drewnickiego-Szaserów - wzdłuż Okopowej i Towarowej - wzdłuż al. Prymasa Tysiąclecia - na Polu Mokotowskim - wzdłuż ulic Powsińskiej, Wiertniczej i Przyczółkowej - wzdłuż ul. Pułkowej

Ścieżka na Puławskiej razem z buspasem

Miasto zapowiedziało, że będzie też próbowało zdobyć dodatkowe pieniądze na budowę drogi rowerowej przy ul. Puławskiej. "Realizacja tej inwestycji, planowana na lata 2016-17, zostanie powiązana z wyznaczeniem buspasa pomiędzy al. Wilanowską a Piasecznem" – poinformował ratusz i przypomniał, że jeszcze w tym roku powstaną ścieżki wzdłuż Rzymowskiego, Belwederskiej, Ostrobramskiej, al. Stanów Zjednoczonych.

To pierwszy etap realizacji inwestycji wskazanych w "Programie Rozwoju Tras Rowerowych do roku 2020", dokumencie, który wyznacza politykę rowerowa ratusza.

W ubiegłym roku udało się zrealizować ponad 50 inwestycji i oddać do użytku ponad 60 km dróg i pasów rowerowych. Sieć rowerowa w stolicy liczy obecnie 428 km. Do dyspozycji rowerzystów jest 350 km dróg rowerowych, 55 km ciągów pieszo-rowerowych oraz 23 km pasów i kontrapasów rowerowych.

Czy rowerzyści znają przepisy? Sprawdziliśmy to:

Test znajomości prawa o ruchu drogowym
Test znajomości prawa o ruchu drogowymMateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

b/ec

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości