W Dublinie whiskey, w stolicy "zielony" Pałac Kultury

Warszawa

Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plPałac Kultury i Nauki podświetlony na zielono

W Irlandii tego dnia pije się zazwyczaj whiskey, w stolicy można zamówić piwo barwione na zielono. Tym, którzy nie lubią złocistozielonego trunku pozostaje podziwianie iluminacji Pałacu Kultury i Nauki. Ten został w piątek podświetlony na zielono.

17 marca to Dzień Świętego Patryka - święto narodowe i religijne Irlandii. Tego dnia "kolorem przewodnim" jest zielony, a na ulicach Dublina i innym irlandzkich miast gromadzą się tysiące mieszkańców i turystów. Jednak bawią się nie tylko Irlandczycy. To święto znane na całym świecie, również w Polsce. Z tego właśnie powodu w piątek wieczorem Pałac Kultury i Nauki został podświetlony na zielono.

Zielona trasa

Św. Patryk to biskup, który wprowadził chrześcijaństwo na pogańskiej wyspie. Na ulicach Dublina organizowany jest zielony - od barw narodowych Irlandczyków - pochód. Prowadzi wzdłuż ulicy O'Connell, przecina rzekę Liffey i zmierza do katedry pod wezwaniem świętego. Parady odbywają się nie tylko w Irlandii, ale i innych krajach, np. USA, gdzie mieszka wielu Irlandczyków. Po raz pierwszy parada odbyła się w Nowym Jorku w roku 1762, jeszcze przed uzyskaniem niepodległości przez Stany Zjednoczone.

kz/PAP/pm