Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

W czerwcu zamkną Świętokrzyską?

Warszawa

| Fakty TVNfot. TVN Warszawa

Nawet w połowie czerwca budowniczowie II linii metra mogą zmknąć ul. Świętokrzyską - donosi "Gazeta Stołeczna". Taki scenariusz sprawdzi się, ale tylko, jeśli wojewoda szybko wyda pozwolenia na budowę trzech stacji: Rondo ONZ, Świętokrzyska i Nowy Świat.

Zamknięcie Świętokrzyskiej zapowiedziała na łamach "Gazety Stołecznej" Leszek Ruta, dyrektor ZTM. Mogłoby do tego dojść w weekend 18-19 lub 23 czerwca. Oprócz tej ulicy, drogowcy zamkną łączącą się z nią ulicę Prostą – wszystko będzie się działo na odcinku Nowy Świat – Rondo Daszyńskiego.

- Taki scenariusz sprawdzi się w momencie, kiedy zostaną wydane brakujące pozwolenia na budowę - podkreśla w rozmowie z tvnwarszawa.pl Igor Krajnow, rzeczni ZTM.

Tymczasem to właśnie z pozwoleniami na budowę stacji są największe problemy. Ich wydanie przez wojewodę mazowieckiego opóźniło się, bo ratusz złożył niekompletne wnioski. Uzupełnił je w ostatniej chwili - tego samego dnia mijał termin ważności innych dokumentów. Gdyby upłynął, całą procedurę trzeba by było zaczynać od nowa.

Pozwolenia mają zostać wydane do końca maja, choć wojewoda ma na to aż 65 dni. Ratusz liczy, że zapozna się z nimi szybciej i twierdzi, że latem - zgodnie z planem - na wszystkich stacjach trwać będą już prace.

Budowa z poślizgiem

Zdaniem opozycji, ten optymizm jest nieuzasadniony. Najlepszym dowodem jest przesunięcie 300 milionów złotych, jakie ratusz planował wydać w 2011 roku na lata 2013 i 2014.

- Według naszych szacunków zmiana może oznaczać nawet 10 lub 11 miesięcy poślizgu. To znaczy z kolei, że tak naprawdę z nowej linii metra skorzystamy najwcześniej w 2015 roku - alarmował przed kilkoma dniami Maciej Wąsik, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Warszwy.

Budowa metra zmieni trasy autobusów

Dla kierowców zamknięcie Świętokrzyskiej oznacza duże utrudnienia w ruchu. Urzędnicy od dawno zapowiadają, że w czasie budowy II linii metra uprzywilejowana będzie komunikacja miejska. Wiele autobusów pojedzie objazdami – zamiast Świętokrzyską, pojadą Grzybowską i Królewską. Niektóre linie autobusowe mają mieć skrócone trasy.

Najwięcej zmian będzie głównie w Śródmieściu, ale nie tylko. Skutki zmian odczują także mieszkańcy innych dzielnic Warszawy takich jak: Bemowo, Wola, Praga Północ, Targówek i Ochota.

ZOBACZ JAK BĘDZIE FUNKCJONOWAĆ KOMUNIKACJA MIEJSKA W CZASIE BUDOWY II LINII METRA.

bf/par