Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

W cieniu podwyżki ZTM, ceny podniosą KM

Warszawa

fot

Koleje Mazowieckie podnoszą ceny większości biletów. O prawie 10 procent. Nowa taryfa wchodzi w życie 1 sierpnia.

Powyżka dotknie część osób dojeżdżających do Warszawy, które niedługo zapłacą też więcej za bilety ZTM.

- ZTM nagłośnił informację o podwyżce biletów z wyprzedzeniem kilkunastotygodniowym. W Kolejach Mazowieckich od 1 sierpnia bilety drożeją o 9,6%. Informacja ta została podana do publicznej wiadomości dopiero wczoraj. Zwłaszcza jutro kolejki przed kasami będą gigantyczne - zwrócił uwagę na forum tvnwarszawa.pl internauta Pan Bułkowski.

"Bo jesteśmy nowocześni"

Rzeczywiście, informacja na stronie głównej KM pojawiła się wczoraj, ale - jak tłumaczy Katarzyna Łukasik z biura rzecznika prasowego KM: - Była dostępna w kasach i na naszej stronie internetowej w dziale "Taryfa" od poniedziałku.

I dodaje: - Ostatnia podwyżka była półtora roku temu, tymczasem inwestujemy w remonty taboru. Jesteśmy najnowocześniejszym przewoźnikiem - mówi Łukasik. - Obecnie po gruntownej modernizacji jest 26 proc. pociągów. Zostały między innymi dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kupujemy nowy tabor. Jeden ETZ kosztuje aż 20 mln zł.

Drożej do Radomia

Zgodnie z dokumentem, wzrosną ceny prawie wszystkich biletów: jednorazowych, strefowych czasowych, okresowych odcinkowych imiennych.

Więcej zapłacimy za przejazd specjalnymi pociągami na trasach: Warszawa Włochy – Warszawa Rembertów, Radom – Pionki, Radom – Drzewica.

- Za przejazd na odcinku Warszawa do Radom (odległość: 107 km) załacimy 22,2 zł zamiast dotychczasowych 20,3 zł. Warszawa-Ciechanów: 20,3 zł zamiast 18,5 zł, a bilet jednorazowy na dystansie 5 km będzie droższy o 30 groszy (z 3 zł do 3,3 zł) - wylicza Łukasik.

Przykładowo, za bilet miesięczny tam i z powrotem do 100 km, który dotychczas kosztował 333,50 zł, przyjdzie po podwyżce zapłacić 365,00 zł.

- Podwyżka była najmniejsza jak to możliwe - zapewnia pracownika biura prasowego KM.

NOWA TARYFA

Dobowe i 3-dniowe bez zmian

Na osłodę KM pozostawiły bez zmian cenę biletów dobowych i 3–dniowych.

Stara taryfa obowiązywać będzie w specjalnych pociągach kursujących na trasach: Warszawa Zachodnia – Otwock, Warszawa Wschodnia – Góra Kalwaria i Warszawa Wschodnia – Płock/Gostynin.

Powodów do zmartwień nie mają również miłośnicy zwierząt i cykliści. Cena przewozu roweru, psa, a także bagażu pozostaje bez zmian.

CZYTAJ TAKŻE O PODWYŻCE ZTM

wp/mz