Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

W biletomacie zapłacisz komórką

Warszawa

ZTMBiletomat

W biletomatach, w autobusach MZA pasażerowie mogą już płacić za pomocą telefonów komórkowych.

We wszystkich 1332 biletomatach zamontowanych w autobusach Miejskich Zakładów Autobusowych za bilet można już zapłacić komórką. System oferowany przez Polski Standard Płatności ma być wdrażany sukcesywnie także we wszystkich urządzeniach.

- Od 5 sierpnia wdrażana jest możliwość płatności BLIK w automatach biletowych dostępnych w autobusach MZA. Podkreślam, że dotyczy to tylko autobusów MZA. W automatach, w których istniała możliwość płatności tylko bilonem (wybrane tramwaje i wszystkie pociągi SKM) nic się nie zmieniło, czyli urządzenia nadal obsługują jedynie transakcje gotówkowe - poinformowała Magdalena Potocka, z zespołu prasowego ZTM.

Sześciocyfrowy kod

Jak kupić bilety za pomocą tego rozwiązania? "Musimy posiadać aplikację mobilną banku-uczestnika systemu Blik. Przy każdej transakcji system wygeneruje nam jednorazowy sześciocyfrowy kod, który wpisujemy na ekranie biletomatu. Transakcję potwierdzamy każdorazowo na swoim smartfonie. Kod jest ważny tylko dwie minuty, co gwarantuje nam pełne bezpieczeństwo" – informują przedstawiciele PSP.

Warszawa jest drugim miastem w Polsce, w którym można płacić za bilety przy pomocy tego systemu. Od połowy lipca korzystają z niego mieszkańcy Łodzi.

Według danych Zarządu Transportu Miejskiego w ubiegłym roku mieszkańcy stolicy kupili ponad 85 milionów biletów na 818 milionów złotych. Większość transakcji została dokonana w biletomatach, których jest blisko 1900 (551 stacjonarnych i 1332 mobilnych).

ran