W 7 godzin do Gdańska. Od dziś wakacyjny rozkład PKP

Warszawa

| PAP/Jacek Bednarczyk/RCBfot

1 czerwca PKP Intercity wprowadziło nowy rozkład jazdy. Oprócz korekt spowodowanych remontami, podróżni znajdą w nim dodatkowe wakacyjne połączenia. Nowości to także powrót Expressów i rozbudowana sprzedaż biletów przez internet.

Czerwcowa korekta to nie tylko skutek prac modernizacyjnych na liniach kolejowych. Z początkiem sezonu letniego w rozkładzie pojawią się pociągi wakacyjne.

Wakacyjne połączenia

Od 1 czerwca na tory wyjadą trzy kategorie pociągów: 269 składów Twoich Linii Kolejowych (TLK), 46 Expressów (Ex) oraz 22 pociągi Express InterCity (EIC).

Intercity wprowadzi dodatkowe połączenia do najbardziej popularnych miejscowości turystycznych, np. Ustki, Łeby, Międzyzdrojów, Wisły, Zakopanego. W wakacyjne weekendy przewoźnik wydłuży kursowanie Ex "Beskidy" (Warszawa - Bielsko Biała - Warszawa) aż do Wisły. W ofercie pojawi się również nowe, codzienne połączenie Białegostoku i Warszawy z Rybnikiem.

- Proponujemy naszym pasażerom aż 58 dodatkowych pociągów wakacyjnych w typowo turystycznych relacjach. Pozostałe zmiany w rozkładzie wynikają z prowadzonych obecnie prac modernizacyjnych, które wymuszają na przewoźnikach dostosowanie rozkładów - mówi Małgorzata Sitkowska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Dłużej do Gdańska, trudniej w Warszawie

Nowy rozkład został też dostosowany do prac modernizacyjnych na niektórych liniach. Z tego powodu pasażerów czekają poważne utrudnienia. Najbardziej odczują je na trasie Warszawa-Gdańsk - tu podróż może wydłużyć się nawet o kilkadziesiąt minut i trwać do 7 godzin.

Na trasie Warszawa - Łódź część pociągów będzie kursowała przez Sochaczew. Wydłuży to podróż o 15 minut.

Utrudnienia będą też na linii Warszawa - Poznań, Warszawa - Kraków - Katowice.

Poważne utrudnienia czekają podróżnych w Warszawie, gdzie od 1 czerwca do 24 lipca zamknięta będzie linia średnicowa.

Trasy czterech połączeń kursujących na modernizowanych odcinkach zostaną skrócone. Okresowo kursowanie 4 pociągów zostanie zawieszone do czasu zwiększenia przepustowości remontowanych linii. W zamian za zawieszone weekendowe połączenia "Artus" (rel. Gdynia - Warszawa - Gdynia) oraz "Pilsko" (rel. Warszawa - Bielsko Biała - Warszawa) każdego dnia kursować będzie "Klimczok" na całej trasie Trójmiasto - Bielsko Biała - Trójmiasto.

Pomogą ulotki i punkty informacyjne

Gdzie szukać informacji o wakacyjnych zmianach w rozkładzie? Na największych dworcach od 30 maja do 5 czerwca będzie działać 15 dodatkowych punktów informacyjnych. PKP Intercity zapowiadało też dystrybucję specjalnych ulotek informacyjnych w pociągach i na dworcach oraz plakaty ze zmienionym rozkładem.

Pasażerowie mogą też dzwonić pod numer Ogólnopolskiej Infolinii Kolejowej 19 757 (z telefonów stacjonarnych) lub 42 20 55 007 (z telefonów komórkowych).

Internet w EIC, powrót Expressów

W pociągach EIC pojawi się dodatkowe udogodnienie. Pasażerowie tych połączeń będą mogli bezpłatnego korzystać z bezprzewodowego Internetu. Od 1 czerwca usługa będzie dostępna w klasie 1, ale jeszcze w okresie wakacyjnym ma zostać rozszerzona na wagony 2 klasy.

Oprócz tego do rozkładu wrócą pociągi kategorii Express. Będą oferowały sześcioosobowe wyciszone przedziały, pełną rezerwację miejsc, wagony Warsu, bezpłatny poczęstunek i prasę codzienną. Cennik Expressów będzie identyczny z tym, jaki obowiązuje obecnie w pociągach EIC. Cena biletu na przejazd EIC po 1 czerwca nie ulegnie zmianie, zmieni się tylko cena miejscówki z 12,5 zł na 16 zł.

Bilety kupisz w sieci

Od czerwca bilety na wszystkie pociągi krajowe (z czasowym wyłączeniem trasy Warszawa - Łódź - Warszawa) będą dostępne na stronie internetowej www.intercity.pl.

Dodatkowo w internecie pojawi się specjalna oferta "Bilet rewelacyjny" pozwalająca na tańszą podróż pociągami TLK na trasie: Przemyśl - Wrocław - Przemyśl, Kraków - Warszawa - Kraków oraz w nowych relacjach Szczecin - Świnoujście - Szczecin, Wrocław - Jelenia Góra - Wrocław, Kraków - Zakopane - Kraków.

Obowiązkowa rezerwacja w TLK

Pasażerowie korzystający z 1 klasy w pociągach TLK muszą pamiętać, żeby wcześniej zarezerwować miejscówkę. Od 1 czerwca będzie to obowiązkowe, a nie, jak dotąd, fakultatywne. - Jest to bardzo dobra wiadomość dla pasażerów TLK. Osoby, które będą chciały mieć zapewnione miejsce siedzące, będą mogły skorzystać z obowiązkowej rezerwacji w klasie 1. Natomiast podróżni, którzy nie będą chcieli ponosić dodatkowego kosztu, mogą wykupić sam bilet na przejazd w 2 klasie - tłumaczy Małgorzata Sitkowska, Rzecznik Prasowy PKP Intercity S.A.

Taka obowiązkowa rezerwacja w 1 klasie pociągów TLK nieco stanieje – od czerwca zapłacimy za nią 6 zł zamiast 10,5 zł.

js/mz