"Vivat wszystkie stany!". Spacer w rocznicę Konstytucji

Warszawa

Jan Matejko, domena publicznaKonstytucja 3 Maja pędzlem Jana Matejki

Każdy może spotkać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, księżnę Izabelę Czartoryską, a także wielu innych przyjaciół majowej konstytucji, m.in. księdza Hugo Kołłątaja. Wszystko podczas historycznego spaceru "Vivat wszystkie stany!", który upamiętni 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

"Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to nie tylko przełomowe i jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, ale również wydarzenie nierozerwalnie związane ze stolicą naszego kraju. Dlatego jako przewodnicy po Warszawie mamy możliwość właśnie tego dnia, w 225. rocznicę uchwalenia konstytucji, przedstawić naszym gościom wiele ciekawych historii o powstawaniu majowej ustawy, ale też opowiedzieć o ludziach, którzy ją tworzyli" - zachęcał w rozmowie z PAP Tomasz Chodorski z biura Przewodnicy.warszawa.pl, które wspólnie m.in. z Muzeum Historii Polski organizuje spacer.

Zobaczymy postacie historyczne

Podczas spaceru zobaczymy postacie, które przyczyniły się do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Będą to m.in. ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski czy książę Józef Poniatowski z księżną Izabelą Czartoryską, którzy pojawią się w towarzystwie dworzan i dwórek.

"Obecni będą również ksiądz Hugo Kołłątaj, a także Ignacy Wyssogota Zakrzewski czy Franciszek Barss, którzy należeli do Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. Każda napotkana postać pozwoli nam opowiedzieć o jej udziale w tworzeniu Konstytucji 3 Maja, a także o nastrojach społecznych 1791 roku" - dodał Chodorski.

Orszak ruszy o 14:30

Spacer rozpocznie się o godzinie 14.30. Uczestnicy ruszą z dziedzińca Pałacu Czapskich na Krakowskim Przedmieściu. Gości przywita narrator oraz król Stanisław August i marszałek Małachowski. Podczas przemarszu w kierunku Starego Miasta do orszaku będą dołączać kolejne postaci związane z wydarzeniami majowymi 1791 roku. Kulminacją spaceru będzie odczytanie na dziedzińcu Zamku Królewskiego fragmentów Konstytucji 3 Maja i przemówienia marszałka Małachowskiego. Z Zamku Królewskiego orszak uda się w kierunku Rynku Starego Miasta, gdzie nastąpi zakończenie spaceru. "Zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy na to niezwykłe wydarzenie z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spacer potrwa około dwóch godzin" - zachęcał Chodorski. Spacer po Warszawie w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja współorganizują Przewodnicy.warszawa.pl, Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK i Muzeum Historii Polski. Partnerami wydarzenia są również Teatr Narodowy i Dom Spotkań z Historią.

PAP/kz/sk