Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Veturilo zasypane. Dzisiaj nie ruszy

Warszawa

Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plRowery czekają na uruchomienie

Wiosenny atak zimy znów pokrzyżował plany urzędników - Veturilo na pewno dzisiaj nie wystartuje. Jest szansa, że z miejskich rowerów skorzystamy jeszcze w tym tygodniu. Wszystko zależy od pogody.

- Trwa rozwożenie rowerów, połowę stacji sprawdziliśmy, ale dzisiaj na pewno Veturilo nie wystartuje - mówi tvnwarszawa.pl Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydent miasta ds. rowerów.

Ruszą w tym tygodniu?

Jak łatwo się domyślić, wstępny plany, by uruchomić system w czwartek, pokrzyżowały obfite opady śniegu. Warszawa jest zaśnieżona i wszystko wskazuje na to, że śnieg prędko nie ustąpi. Kiedy zatem rozpocznie się sezon na Veturilo.

- Jest szansa, że w piątek, a jeśli nie jutro, to prawdopodobnie w weekend. Wszystko jednak zależy od pogody. Przy takich warunkach korzystaliby z rowerów nieliczni - przekonuje Puchalski.

Miasto oszczędza

Gdy system nie działa, miasto oszczędza – mniej więcej ok. 15 tysięcy złotych dziennie, które trzeba by płacić operatorowi. Jak zaznacza pełnomocnik, zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, mają być przeznaczone na infrastrukturę rowerową.

W ten sposób znalazły się już pieniądze na 720 dodatkowych stojaków, które mają w tym roku stanąć w stolicy.

Nowa karta miejska

Mimo, że wypożyczalnie jeszcze nie wystartowały, to Zarząd Transportu Miejskiego ruszył z kampanią promocyjną. ZTM przygotował m.in. specjalny, okolicznościowy wzór Warszawskiej Karty Miejskiej z logo systemu. "Dominującym kolorem nowego wzoru jest granatowy. Jako jej tło posłużyło zdjęcie roweru Veturilo na moście Świętokrzyskim. Nie mogło oczywiście zabraknąć loga Veturilo oraz loga ZTM" – informuje zarząd.

Wzór karty z Veturilo
ZTM

W tym sezonie nowe stacje pojawią się w Śródmieściu, na Woli, Ochocie, Mokotowie, Targówku, Białołęce, Ursynowie, Bielanach i obu Pragach.

SPRAWDŹ, GDZIE BĘDĄ NOWE STACJE

System miejskich rowerów Veturilo w 2012 okazał się dużym sukcesem. W pierwszej kolejności powstało 69 stacji (w tym 11 systemu Bemowo Bike) w Śródmieściu, na Bielanach, na Ursynowie i na Bemowie.

Co nowego w systemie Veturilo?
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

ran/b

Spot reklamujący Veturilo
ZTM