Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Veturilo z nowym zabezpieczeniem

Warszawa

veturilo.waw.plVeturilo ma być bezpieczniejsze

- Wypożyczalnie rowerów Veturilo, po przerwie zimowej, ponownie ruszą w drugiej połowie marca. Rowery będą dodatkowo chronione przed kradzieżą - zapowiedziała Anna Knowska, rzeczniczka prasowa operatora systemu. W ubiegłym sezonie zaginęło 55 jednośladów.

Początkowo po przerwie zimowej system wypożyczalni rowerów Veturilo miał ponownie ruszyć 1 marca, jednak firma Nextbike (operator systemu) złożyła wniosek do ZTM o jego przesunięcie. Jak wyjaśniła Knowska, zimowa aura - niska temperatura i opady śniegu, uniemożliwiają montaż nowych stacji.

Zaginęło 55 rowerów

Knowska powiedziała, że rowery będą lepiej chronione przed kradzieżą. Jak wyjaśniła, oprócz obejmy, która służyła m.in. do przypinania jednośladu, rower będzie zabezpieczał także elektrozamek wmontowany w stojak. - W poprzednim sezonie zaginęło 55 rowerów. Jednoślady podczas zimowej przerwy poddano konserwacji. Wszystkie trafiły do magazynu, usterki zostały naprawione, liczba rowerów uzupełniona - powiedziała Knowska.

Zgodnie z umową 70 nowych stacji (1100 rowerów) ma ruszyć w tym samym terminie, co stacje działające w poprzednim sezonie (58 stacji 1050 rowerów). Nowe stacje powstaną m.in. w Śródmieściu i na Pradze. Dodatkowo z własnych środków wypożyczalnie sfinansują dzielnice: Białołęka, Targówek i Żoliborz - te wypożyczalnie mają ruszyć w kwietniu. Trzy stacje ze swoich środków sfinansuje także Ochota.

290 tys. wypożyczeń

System wypożyczania rowerów został w stolicy wprowadzony w sierpniu ub. roku, wówczas mieszkańcom udostępniono 58 stacji i 1050 rowerów. Od chwili jej uruchomienia na początku sierpnia do końca listopada, kiedy zakończył się sezon, odnotowano ponad 290 tys. wypożyczeń. Pierwsze 20 minut jazdy z Veturilo jest darmowe, za kolejne 40 minut należy zapłacić złotówkę a za drugą godzinę jazdy 3 zł. Trzecia godzina jazdy kosztuje 5 zł, a czwarta i kolejna - 7 zł. Opłata za przekroczenie 12 godzin wypożyczenia - 200 zł.

PAP/ran