Veturilo świętuje, miasto chwali się wynikami

Warszawa

UM WarszawaRowery Veturilo

Veturilo obchodzi szóste rodziny. - Kiedy sześć lat temu po raz pierwszy wsiadłam na rower Veturilo, byłam przekonana, że system będzie cieszył się powodzeniem - stwierdziła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Dziś mogę śmiało powiedzieć, że to przedsięwzięcie nie tylko okazało się wielkim sukcesem, ale też zrewolucjonizowało sposób myślenia o poruszaniu się po Warszawie. Widać to po frekwencji naszych miejskich rowerów, ale też stale rosnącej liczbie cyklistów i dróg rowerowych - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

- Dziś wydaje się, że system Warszawskiego Roweru Publicznego funkcjonował od zawsze. Tymczasem świętuje dopiero swoje szóste urodziny - zauważa z kolei Renata Kaznowska. I dodaje: - W tej chwili w systemie Veturilo zarejestrowanych jest już ponad 700 tysięcy użytkowników. To właśnie z myślą o nich, ale też o innych cyklistach rokrocznie rozwijamy sieć dróg rowerowych. Ten rok będzie pod tym względem rekordowy.

Bije rekordy

W tej chwili w Warszawie znajduje się 350 stacji, a warszawiacy mogą skorzystać z 5200 rowerów. To piąty wynik w Europie.

Ratusz przy okazji urodzin chwali się, że tylko w tym sezonie, rowery wypożyczono już ponad 4 miliony razy, a od startu systemu w 2012 roku aż 17 milionów razy. Oznacza to, że każdego dnia rowery Veturilo wypożyczane są przez warszawiaków średnio 12,5 tys. razy.

"W maju tego roku po raz pierwszy w historii przekroczona została bariera miliona wypożyczeń w ciągu jednego miesiąca. Do dziś jest to wynik rekordowy. Dla porównania w tym samym miesiącu 2017 roku wypożyczeń było 840 tysięcy Z kolei niedoścignionym dniem pozostaje 15 kwietnia 2018 r. Rowery były wtedy wypożyczane blisko 50 tys. razy, czyli 34 razy więcej niż wynosi średnia dzienna. Średnio jedno wypożyczenie trwa 23 minuty i 18 sekund, a niezmiennie od lat najpopularniejszą stacją pozostaje al. Niepodległości - Batorego" - podaje ratusz.

Miasto przypomina też, że użytkownicy Veturilo to nie tylko mieszkańcy Warszawy. W systemie zarejestrowane są tysiące osób z różnych części Polski, a także obywatele 171 innych krajów świata.

- Rower miejski cieszy się w Warszawie niesłabnącą popularnością. Chcemy, żeby za ilością szła również jakość. Poziom usług świadczonych przez operatora systemu jest przez nas regularnie kontrolowany. Jesteśmy otwarci na uwagi mieszkańców - mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

Rusza nowy sezon VeturiloZDM
wideo 2/3

kz/pm