Veturilo startuje mimo mrozu

Warszawa

ZDMRusza nowy sezon Veturilo

Startuje siódmy sezon Veturilo. Mimo że mróz nie ustępuje, od północy będzie można wypożyczać miejskie rowery. Urzędnicy wywołują wiosnę i są przekonani, że zainteresowanie jednośladami nastąpi już chwilę po uruchomieniu systemu.

Minusowa temperatura ma utrzymywać się do końca tygodnia. Jednak urzędnicy nie zdecydowali sie na przesunięcie terminu uruchomienia Veturilo.

"Wywołujemy wiosnę"

- Rowery są w pełnej gotowości - informuje Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich - Pogoda nie sprzyja, ale nie jest to przeciwwskazaniem do uruchomienia systemu. Nie chcieliśmy opóźnień i zgodnie z planem system wystartuje 1 marca. Wywołujemy wiosnę, prognozy są optymistyczne, od soboty ma być cieplej - dodaje.

W sobotę rowery wyjechały z magazynu i zostały rozwiezione do stacji na terenie całej Warszawy.

- Wszystkie pojazdy po zeszłorocznym sezonie przeszły kompleksowy przegląd i nie ma prawa mieć sytuacja, że któryś jest uszkodzony - informuje Gałecka. - Rowery są przygotowane do funkcjonowania we wszystkich warunkach atmosferycznych - zapewnia.

Sezon Veturilo trwa od 1 marca do końca listopada. W tym roku rowery można wypożyczać w 366 stacjach. System pracuje całą dobę, a pojazdy wypożycza się za pomocą terminala lub aplikacji.

Kto może wypożyczyć rower?

Z rowerów Veturilo może korzystać praktycznie każdy. Wystarczy mieć ukończone 18 lat albo 13. W tym drugim przypadku konieczna jest jednak odpowiednia zgoda rodzica lub opiekuna.

"Zarejestrować można się przesz terminal, aplikację, infolinię lub stronę internetową. Konto będzie aktywne po jego zasileniu kwotą 10 złotych. Pobierane z niej będą opłaty za wypożyczenia, niewykorzystana kwota zwracana jest użytkownikowi po usunięciu konta" – informuje ZDM.

Pierwsze 20 minut jazdy tradycyjnym rowerem jest bezpłatne. Za kolejne 40 minut wypożyczenia tradycyjnego roweru trzeba zapłacić złotówkę, a za drugą godzinę - trzy złote. Trzecia godzina jazdy kosztuje pięć złotych, a czwarta i każda kolejna - siedem złotych.

Rowery elektryczne mają inną taryfę. Bezpłatnie można jeździć przez 20 minut, za korzystanie od 21 minut do godziny trzeba zapłacić sześć złotych, a druga i każda kolejna godzina wypożyczenia kosztuje 14 złotych.

Ponad 13 milionów wypożyczeń

Veturilo po raz pierwszy wystartowało w sierpniu 2012 roku. W ubiegłym sezonie rowery były wypożyczane 5 136 388 razy, a do grona użytkowników dołączyły 164 tysiące osób. Łącznie przez minione pięć lat miejskie rowery wypożyczano 13 055 944 razy, a w systemie jest już 610 tys. użytkowników.

Zobacz, jakie były najpopularniejsze stacje i trasy Veturilo:

Najpopularniejsze stacje VeturiloMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

bb/b