Veturilo się rozrasta. Dotarło do Ursusa, nowe stacje w 4 dzielnicach

Warszawa

ZTM21 nowych stacji roweru publicznego

Od 1 września nowe stacje Veturilo pojawią się na Mokotowie, Woli, Pradze Południe, w Wilanowie i w Ursusie. Przybędzie też tras dla rowerzystów i 231 rowerów.

W sumie od 1 września przybędzie w stolicy 21 stacji Veturilo: Osiem na Mokotowie, pięć na Pradze Południe, pięć w Ursusie, jedna na Woli i dwie w Wilanowie.

Milion złotych na ścieżki

Oprócz stacji powstaną też nowe drogi rowerowe. Warszawa w maju wygrała Europejską Rywalizację Rowerową (European Cycling Challenge) stając się rowerową stolicą Europy. W związku z tym prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz przeznaczyła milion złotych na poprawę infrastruktury rowerowej.

Do konkursu zgłosiły się 32 państwa. Do wygranej mógł przyłożyć się każdy rowerzysta, który zainstalował na swoim smartfonie bezpłatną aplikację Endomondo i rejestrował przy jej użyciu rowerowe podróże po swoim mieście. Można było również opisywać swoje trasy na stronie internetowej. Rywalizacja trwała od 1 do 31 maja. Warszawscy rowerzyści przejechali w tym czasie 300 tys. kilometrów. Drugie miejsce zajęła Łódź, trzecie - Rzym.

W planach Grójecka i Ostrobramska

ZTM po otrzymaniu pieniędzy planuje nowe trasy. Jak zapowiedział Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydent stolic ds. polityki rowerowej i dyrektor Pionu Inwestycji Zarządu Transportu Miejskiego, na początku września ZTM zamierza ogłosić przetargi na wybudowanie dwóch dróg rowerowych: Grójeckiej - od Instalatorów do Włodarzewskiej i Ostrobramskiej - od Rodziewiczówny do Poligonowej.

- W tej chwili wykonawca zgłosił do odbioru łącznik, który realizowaliśmy między Parkową a mostem Gdańskim - dodał Puchalski. Poinformował również, że ZTM rozstrzygnął przetarg na budowę rampy na Mariensztacie. Obecnie droga ta kończy się z jednej i z drugiej strony schodami.

Podpisują umowę na Długą

Na pierwszy tydzień września ZTM zaplanował remont zjazdu z Mostu Gdańskiego po praskiej stronie. W połowie września rozpocznie się wyznaczanie trasy rowerowej na Wysockiego i Bazyliańskiej. Trwa także wyznaczanie pasów rowerowych na Alei Wojska Polskiego. ZTM jest też - jak powiedział Puchalski - w trakcie podpisywania umowy na trasę rowerową na Miodowej - od Długiej do Krakowskiego Przedmieścia.

Na początku kolejnego sezonu rowerowego część stacji Veturilo zostanie przeniesionych tak, by znajdować się wzdłuż II linii metra i ewentualnie - przy bulwarach wiślanych.

3,5 mln wypożyczeń

Obecnie z systemu rowerów miejskich w stolicy korzysta ok 210 tys. rowerzystów, którzy od początku funkcjonowania wypożyczalni (Bemowo Bike od 1 kwietnia 2012r. i Veturilo od 1 sierpnia 2012r.) skorzystali z rowerów ponad 3,5 mln. razy. W tym roku liczba wypożyczeń wyniosła ponad 1,4 mln.

- Aktualnie mamy 176 stacji plus 5 dodatkowych stacji w Konstancinie sfinansowanych przez gminę. Wkrótce do systemu dołączy Grodzisk Mazowiecki, który podpisał umowę na rowery miejskie. Po wrześniowym rozszerzeniu będziemy mieli 197 stacji i blisko 3 tys. rowerów - podsumował Puchalski.

21 nowych stacji:

Mokotów

1. stacja metra Racławicka

2. stacja metra Wierzbno

3. skrzyżowanie ul. A. J. Madalińskiego i ul. Puławskiej

4. skrzyżowanie ul. Czerniakowskiej i ul. J. Gagarina

5. skrzyżowanie ul. Czerniakowskiej i ul. W. Witosa

6. skrzyżowanie ul. Dolnej i ul. Jana III Sobieskiego

7. skrzyżowanie ul. Jana III Sobieskiego i ul. św. Bonifacego

8. pętla Stegny

Praga Południe

9. urząd dzielnicy (ul. Grochowska 274)

10. pl. P. Szembeka

11. ul. gen. A. E. Fieldorfa "Nila" (k. TESCO)

12. Jeziorko Balaton (skrzyżowanie ul. Kapelanów AK z ul. gen. R. Abrahama)

13. skrzyżowanie ul. Egipskiej i ul. Afrykańskiej

Dodatkowo stacja z ul. Lubelskiej została przeniesiona na Rondo Wiatraczna.

Ursus

14. PKP Warszawa Ursus

15. PKP Warszawa Ursus Niedźwiadek

16. urząd dzielnicy (pl. Czerwca 1976 r.)

17. skrzyżowanie ul. Skoroszewskiej i ul. A. Prystora

18. OSiR przy ul. gen. K. Sosnkowskiego

Wilanów

19. skrzyżowanie al. Wilanowskiej i ul. Sobieskiego

20. skrzyżowanie al. Rzeczypospolitej i ul. Branickiego

Dodatkowo, w ciągu ok. miesiąca na terenie dzielnicy zostanie ustawiona kolejna nowa stacja - na skrzyżowanie ul. Sytej i ul. Vogla

Wola21. skrzyżowanie ul. Wolskiej i ul. Redutowej

Pierwsze urodziny Veturilo świętowało tortem:

Tort dla Veturilo na pierwsze urodziny
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

PAP/b