Veturilo rusza bez nowych stacji. Wybierali je mieszkańcy

Mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska
Mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska
Marcin Gula /tvnwarszawa.pl
Mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike PolskaMarcin Gula /tvnwarszawa.pl

Stacji Veturilo na razie nie przybędzie. O tym czy będzie można budować kolejne, orzeknie Urząd Zamówień Publicznych. Jeżeli dzielnice chcą mieć u siebie więcej rowerów, muszą jednak działać szybko.

Veturilo rusza już za kilka dni. 1 marca będzie 173 stacji, czyli tyle, z iloma zamknął się poprzedni sezon.

- Firma Nextbike podpisała umowy na budowę jeszcze 3 stacji komercyjnych. Powstaną one na przełomie kwietnia i maja – mówi Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej. Zapłaci za nie m.in. centrum handlowe.

Dwukrotnie drożej

Dużo bardziej skomplikowana jest sytuacja stacji, które budowane mają być za pieniądze warszawskich dzielnic. Chociaż nowe lokalizacje wskazywali mieszkańcy w konsultacjach, nie wiadomo, czy nowe miejsca powstaną.

- Rozmowy są na różnym etapie. Najbardziej zaawansowane są na Woli i Mokotowie. Chęć przystąpienia do systemu zgłasza też Ursus – wyjaśnia Puchalski.

Od razu zastrzega jednak, że problemem są stawki, które trzeba zapłacić operatowi, czyli firmie Nextbike. Stawki jakie proponuje Nextbike są teraz około dwukrotnie większe, niż na początku. – Operator wyraził chęć rozbudowy systemu, jednak ze względu na krótszy czas amortyzacji proponuje wyższe stawki niż te uwzględnione w przetargu – mówi Puchalski.

Koszty są też różne dla poszczególnych dzielnic. - Dla Woli i Mokotowa proponowane są inne stawki niż w oddalonym od centrum Ursusie – dodaje pełnomocnik.

Zapytają urzędników

Nowe stacje mogłyby być finansowane z budżetów dzielnic, które opłacają swego rodzaju moduł, składający się z liczącej 15 miejsc stacji, 10 rowerów i terminala.

– Rada dzielnicy podejmuje decyzję o przekazaniu części swojego budżetu na konto ZTM i rozpoczynają się rozmowy z Nextbike – tłumaczy Puchalski. Nie zawsze kończą się one zawarciem porozumienia. Tak było w zeszłym roku, gdy, ze względu na za wysokie stawki zaproponowane przez operatora, upadł pomysł włączenia do systemu Konstancina-Jeziorny.

Zarząd Transportu Miejskiego ma jednak wątpliwości, czy za rozbudowę Veturilo może płacić teraz więcej.

– Zwróciliśmy się z pytaniem do Urzędu Zamówień Publicznych, czy możemy za proponowaną stawkę zlecić Nextbike usługę obsługi systemu – informuje pełnomocnik.

Jak dodaje, miasto, stawiając 125 stacji, wyczerpało zapisy przetargu. - Kwotę zamówienia na obsługę systemu miejskiego roweru można zgodnie z prawem powiększyć o 50 proc. – uzupełnia.

Gdyby została przekroczona, konieczne byłoby rozpisanie nowego przetargu, co w perspektywie kończącej się 30 listopada 2016 umowy na obsługę systemu, nie miało by sensu.

W opinii Puchalskiego kwota ta nie zostanie jednak przekroczona.

Ostatni dzwonek

Nie wszystkie dzielnice zgłaszają się do ZTM z prośbą o Veturilo.

– Wesoła, Wawer i Rembertów nie są zainteresowane budową stacji roweru miejskiego. Z Pragi Południe docierają do nas pewne sygnały, jednak oficjalnego komunikatu z dzielnicy nie ma – mówi Puchalski. Jak dodaje, żeby miało to sens musi powstać co najmniej kilkanaście stacji.

Im jednak bliżej do końca umowy, tym stawki operatora będą coraz wyższe i budowa nowych stacji straci sens.

- Jeżeli w miarę szybko zostaną wygospodarowane pieniądze to może uda się rozszerzyć Veturilo na Pragę Południe. Ale czas działa na niekorzyść – podsumowuje pełnomocnik.

Nawet jeżeli UZP wyda pozytywną opinię, to stacje nie powstaną wcześniej niż w czerwcu.

Rowery wracają

Na czas zimy ok. 2600 rowerów trafiło do magazynów i na zasłużony serwis. Ze stacji zniknęły też komputery i panele słoneczne.

W minionym sezonie rowery były wypożyczane prawie 1,8 mln razy.

Uruchomiony w 2012 roku system miejskich rowerów Veturilo okazał się dużym sukcesem. W pierwszej kolejności powstało 69 stacji (w tym 11 systemu Bemowo Bike) w Śródmieściu, na Bielanach, na Ursynowie i na Bemowie. W tej chwili jest ich już 173.

wp

Pozostałe wiadomości

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl