Veturilo już w blokach startowych

Start Veturilo 1 marca
Start Veturilo 1 marca
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl
Marcin Gula / tvnwarszawa.plStart Veturilo 1 marca

Veturilo wracają do stacji na ulicach stolicy. Skorzystamy z nich od 1 marca. Operator systemu miejskiego roweru zapowiada, że w tym roku wprowadzi zmiany w obsłudze jednośladów.

- 1 marca, czyli w sobotę, rusza system. Będzie to już trzeci sezon Veturilo. 2650 rowerów należy rozwieźć po całej Warszawie. 173 stacje należy zaopatrzyć ponownie w elektronikę, którą demontujemy na zimę. To wymaga paru dni pracy – wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy Nextbike.

Na razie ekipy rozwożące jednoślady zapełniły około 1/4 stojaków.

Zmiany przy oddawaniu

Warszawiacy mogą spodziewać się zmian w działaniu systemu.

Prezes zapewnia, że urządzenia mają być lepiej zabezpieczone, bo w poprzednim roku skala dewastacji była spora, o czym informowaliśmy też na tvnwarszawa.pl.

- Zeszły rok pokazał, że prowadzenie takiego biznesu jest sporym wyzwaniem. Same uszkodzenia, straty, niezgodne z regulaminem zachowania wymagają nieco bardziej rygorystycznego podejścia. Wprowadzamy pewnego rodzaju zabezpieczenia - wyjaśnia Wojtkiewicz.

Szczegółów jednak nie chce zdradzić.

- Rozwiążemy sprawę z lampkami, aby nie gasły tak szybko – dodaje. Zmiany czekają nas również przy oddawaniu jednośladów.

- Do tej pory było możliwe zwracanie na zamek szyfrowy bądź przez wsunięcie do stojaka. Natomiast w tym roku, w wypadku, kiedy w stacji będą znajdowały się wolne stojaki z elektrozamkami, będzie można zwrócić rower jedynie przez wsunięcie go do elektrozamka – tłumaczy Wojtkiewicz. - Gdy stacja będzie pełna, pozostanie zwrócenie roweru poprzez zamknięcie go zamkiem szyfrowym – dodaje.

Zmiany przy zwracaniu rowerów:

Prezes Nextbike o zmianach
Prezes Nextbike o zmianachMarcin Gula / tvnwarszawa.pl

Blisko 2 mln wypożyczeń

W minionym sezonie rowery były wypożyczane prawie 1,8 mln razy.

Uruchomiony w 2012 roku system Veturilo okazał się dużym sukcesem. W pierwszej kolejności powstało 69 stacji (w tym 11 systemu Bemowo Bike) w Śródmieściu, na Bielanach, na Ursynowie i na Bemowie. W tej chwili jest ich już ok. 170.

ran/mz

Pozostałe wiadomości