Veturilo będzie działać dłużej? Ratusz: Trzeba to rozważyć

Warszawa

ZTMVeturilo będzie działać dłużej?

Rowery Veturilo wrócą na ulice miasta już za tydzień. Znikną w grudniu, na zimową przerwę. W stołecznym budżecie nie ma pieniędzy, by - przy sprzyjającej aurze - działanie popularnego systemu wydłużyć. Niewykluczone jednak, że w kolejnych latach sytuacja się zmieni.

1 marca, po zimowej przerwie rowery systemu Veturilo mają wrócić na ulice Warszawy. Mieszkańcy nie mogli z nich korzystać od 30 listopada - wtedy oficjalnie skończył się drugi sezon z popularnymi miejskimi rowerami.

Na razie nie ma pieniędzy

"Mimo olbrzymiej popularności tego systemu i dobrej pogody w pierwszej połowie grudnia, Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie nie skorzystał z możliwości wydłużenia okresu działania systemu rowerowego, chociaż w umowie z operatorem, firmą Nextbike, taką sytuację dopuszcza" – przypomina w interpelacji Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy (PO).I zwraca się z prośbą, by rozważano wydłużenie pracy systemu. Zaznacza, że niższe temperatury mogą wpłynąć na liczbę wypożyczeń, dlatego proponuje udostępnić mniej jednośladów po 30 listopada.

Nie ma pieniędzy

Czy jest to możliwe? "Według umowy z wykonawcą, firmą Nextbike, opłata za funkcjonowanie systemu WRP jest dokonywana ryczałtowo, z dołu, za okresy miesięczne, w wysokości 475 tys. zł brutto. W umowie nie przewidziano możliwości wypłaty częściowej za dodatkowy okres funkcjonowania lub za niepełną liczbę rowerów w systemie" – odpowiedział wiceprezydent Wojciechowicz.

I dodał, że wydłużenie funkcjonowania Veturilo z ograniczoną liczbą jednośladów wymaga aneksu do obowiązującej umowy. "Obecnie miasto nie dysponuje środkami finansowymi na wydłużenie okresu działania WRP" – zastrzegł.

Może w kolejnych latach?

Zdaniem prezydenta, trudno było w listopadzie przewidzieć dobrą pogodę na grudzień. Poza tym w ostatnim miesiącu funkcjonowania systemu, w ubiegłym roku odnotowano niecałe 60 tysięcy wypożyczeń (w październiku było to 135 tys.)."Na tej podstawie można przypuszczać, że liczba użytkowników systemu w grudniu byłaby bardzo niewielka. Funkcjonowanie systemu jest obarczone wysokimi kosztami stałymi (obsługa systemu, serwisowanie, dowożenie rowerów), zaś przy mniejszej liczbie rowerów trudniej jest zapewnić ich stałą liczbę we wszystkich stacjach" – wyjaśnia Wojciechowicz."Biorąc pod uwagę rosnący z roku na rok ruch rowerowy, uważam za zasadne rozważenie wydłużenia działania systemu w następnych latach" – stwierdził Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent stolicy.

Blisko 2 mln wypożyczeń

W minionym sezonie rowery były wypożyczane prawie 1,8 mln razy. Uruchomiony w 2012 roku system Veturilo okazał się dużym sukcesem. W pierwszej kolejności powstało 69 stacji (w tym 11 systemu Bemowo Bike) w Śródmieściu, na Bielanach, na Ursynowie i na Bemowie. W tej chwili jest ich już ok. 170.

W sezonie 2013 rowerów nie udało się uchronić przed wandalami:

ran/roody

Tomasz Wojtkiewicz o uszkodzeniach rowerów
Marcin Walczak / TVN Wrocław