Veturilo: 100 000 "pękło" w pierwszy dzień wiosny

Warszawa

fot. ZTMTrzeci sezon Verturilo w Warszawie

Nie minął miesiąc, a miejskie rowery mają już za sobą 120 tysięcy wypożyczeń. Stutysięczne odnotowano w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, o godzinie 17:19, przy Hali Mirowskiej.

- W zeszłym roku rekordowy dzień wypożyczeń był w maju - 15 000 w jednym dniu. W tym roku, już 22 marca wypożyczono ponad 11 000 rowerów - informuje Michał Dąbrowski z Nextbike, operatora Veturilo.

W tym roku sezon będzie dłuższy

Z kolei pierwsze 100 tysięcy "pękło" w zeszłym tygodniu. Teraz to już ponad 120 tysięcy wypożyczeń.

- Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego zainteresowania. Liczymy oczywiście na to, że wraz z poprawą pogody wypożyczeń rowerów będzie jeszcze więcej. Ciężko oszacować, ile ich dokładnie będzie w tym roku. Jednak można się spodziewać, że ubiegłoroczny rekord zostanie pobity, chociażby z tego względu, że w tym roku sezon będzie dłuższy - ocenia Igor Krajnow, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego.

- Czeka nas pracowity sezon. Mam nadzieję, że uda nam się pobić rekord wypożyczeń z ubiegłego roku (1,8 miliona - red.). Wszystko zależy od pogody - stwierdza Dąbrowski.

Kolejne dzielnice czekają na rowery

Veturilo na warszawskie drogi wróciło 1 marca, po zimowej przerwie. Do dyspozycji jest 2650 rowerów, a liczba zarejestrowanych użytkowników wynosi 214 284 - wynika z danych ZTM.

System został uruchomiony w 2012 roku. Na początku do dyspozycji rowerzystów było 69 stacji - teraz jest ich 170, a planowane jest otwarcie kolejnych.

- W tym roku operator systemu uruchomi na pewno trzy stacje komercyjne, czyli sfinansowane ze środków podmiotów prywatnych. Uruchomienie dodatkowych stacji na Mokotowie, Woli i w Ursusie zależeć będzie od wyrażenia zgody przez Urząd Zamówień Publicznych oraz od wygospodarowania przez urzędy dzielnic dodatkowych środków na ten cel w swoich budżetach - tłumaczy Krajnow.

Test warszawskich ścieżek rowerowych:

Test stołecznych ścieżek rowerowych
tvnwarszawa.pl

kś/roody