Uwaga na ulewy. IMGW wydało ostrzeżenie

Warszawa

| ShutterstockIMGW ostrzega przed ulewami

IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia dla województwa mazowieckiego. W poniedziałek w Warszawie i okolicach przewiduje się intensywne opady deszczu, które mogą być niebezpieczne. Podobny komunikat wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Jak podaje Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej intensywnego, deszczu należy spodziewać się od poniedziałku, do godziny 10 we wtorek.

- Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 25 mm do 40 mm, lokalnie 60 mm - czytamy w komunikacie.

Oprócz obfitych opadów czeka nas także ochłodzenie. - W poniedziałek Polska pozostanie pod wpływem niżu Janina z deszczowym centrum przemieszczającym się nad Polską. Nad kraj napłynie chłodne powietrze polarne, przez co temperatura spadnie o 10 stopni - stwierdziła synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek.

Przed intensywnymi ulewami ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Co oznaczają ostrzeżenia?

Ostrzeżenie wydane przez IMGW jest pierwszym i najniższym w trzystopniowej skali. Alert pierwszego stopnia oznacza wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne. Możliwe jest również zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, a także śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zobacz też : Zmiażdżone auta, liście jak w listopadzie. Stołeczny krajobraz po burzy

Okolice Placu Politechniki po nawałnicy
Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

md/sk