Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Uwaga na smog. We wtorek może przekroczyć normy

Warszawa

Monika Daniluk o problemach ze smogiemTVN24
wideo 2/4

Poziom szkodliwych pyłów PM10, według prognoz, sięgnie we wtorek 80 mikrogramów na metr sześcienny (przy normie 50). Urzędnicy ratusza ostrzegają mieszkańców. Radzą zrezygnować z przebywania przez dłuższy czas na zewnątrz i wietrzenia pomieszczeń.

"W Warszawie prognozuje się, że dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 szczególnie wzdłuż ruchliwych ulic może przekroczyć we wtorek warszawski poziom ostrzegania" - komunikat takiej treści rozesłał w poniedziałek po południu urząd miasta.

Wybrać komunikację miejską

Norma dobowa szkodliwego pyłu PM10 wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny (ug/m3). Stołeczny ratusz ostrzega mieszkańców przed smogiem, kiedy ten przekroczy 80 ug/m3. Tak - według prognoz - może stać się we wtorek, szczególnie w pobliżu ruchliwych ulic.

Urzędnicy zalecają w komunikacie między innymi by unikać długotrwałego przebywania na dworze, nie wietrzyć pomieszczeń i ograniczyć aktywność fizyczną na dworze. "Zalecenia kierowane są szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych" - czytamy w informacji.

Urzędnicy ratusza apelują do mieszkańców, aby we wtorek zrezygnowali z prywatnych samochodów i wybrali komunikację miejską. Proszą też, aby ograniczyć palenie w kominkach.

Nowe zasady ostrzegania

Informowanie o smogu, kiedy jego stężenie sięga 80 ug/m3 to nowość, wprowadzona dopiero w tym sezonie grzewczym. Wcześniej ratusz wysyłał ostrzeżenia w chwili, kiedy PM10 miało przekroczyć 100 ug/m3. O zmianie i jej przyczynach pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Normy ministerialne są o wiele mniej restrykcyjne i zalecają informowanie o smogu dopiero, kiedy poziom szkodliwych pyłów sięga 200 µg/m3. Poziom alarmowania sięga z kolei aż 300 µg/m3. Normy te zostały ustalone przez Ministerstwo Środowiska w 2012 roku (w drodze rozporządzenia).

Bieżącą informację na temat stanu jakości powietrza w Warszawie możemy znaleźć na stronie internetowej urzędu miasta. Banner pojawił się pod koniec grudnia ubiegłego roku. To efekt wielomiesięcznych apeli aktywistów i mieszkańców, którzy narzekali, że miasto niedostatecznie informuje o smogu.

kw/pm