"Uwaga! Masa krytyczna". ZTM ostrzega, rowerzyści nie rezygnują

Warszawa

Masa Krytyczna / Facebook.comZTM przygotowuje się do utrudnień

Ratusz cofnął zgodę na organizację piątkowej Warszawskiej Masy Krytycznej. Mimo to rowerzyści deklarują, że nie zrezygnują z przejazdu ulicami stolicy. - Pismo jest nieważne - argumentują i dodają, że ze względu na zamkniecie mostu Łazienkowskiego planują nieco zmodyfikować trasę przejazdu.

Po pożarze mostu, w rozmowie z tvnwarszawa.pl, organizatorzy masy przyznali, że nie biorą pod uwagę odwołania piątkowego przejazdu. - Nie spowoduje utrudnień dla kierowców - argumentowali.

Innego zdania byli miejscy urzędnicy. Jak mówi rzecznik ratusza, Bartosz Milczarczyk, już we wtorek do organizatorów masy przesłane zostało faksem pismo o cofnięciu zgody na przejazd.

- Postępujemy zgodnie z prawem o ruchu drogowym, na mocy którego organ wydający pozwolenie może je cofnąć, jeśli zajdą szczególne okoliczności, a takimi niewątpliwie są utrudnienia po pożarze mostu Łazienkowskiego - podkreśla Milczarczyk.

- Do siedziby organizatorów udał się także przedstawiciel ratusza, aby poinformować o decyzji osobiście, ale nikogo nie zastał - dodaje rzecznik.

Zaznacza też, że nie jest ona wymierzona przeciwko rowerzystom: - Chodzi o wszystkie imprezy, które mogłyby dodatkowo utrudnić poruszanie się po mieście. Przypominam, że również organizatorom półmaratonu po zamknięciu mostu Łazienkowskiego została cofnięta zgoda na trasę.

"Pismo jest nieważne"

- Nie dostaliśmy żadnych informacji o cofnięciu zgody, oprócz tych, które przekazują media. Nawet jeśli ratusz wysłał do nas takie pismo we wtorek, to zgodnie z art. 65e prawa o ruchu drogowym jest ono nieważne. Zgodę cofnąć można minimum 7 dni przed planowanym wydarzeniem - odpowiada Rafał Muszczynko z masy krytycznej.

A co z pismem przesłanym faksem? Jak podkreśla Muszczynko, ratusz powinien wystąpić o zgodę na przesłanie dokumentów drogą elektroniczną. - Nikt nas o to nie zapytał, więc pismo nie ma mocy prawnej - tłumaczy w rozmowie z nami.

Na pismach się jednak nie skończyło. W środę odbyło spotkanie organizatorów masy z miejskim inżynierem ruchu, Januszem Galasem. - Po spotkaniu wydawało nam się, że organizatorzy rozumieją nasze argumenty i się z nimi zgadzają - informuje Milczarczyk.

Ci potwierdzają, że spotkali się z Galasem, ale w czasie rozmów nie padły z ich strony żadne deklaracje. - Oni przedstawili swoje racje, my swoje i na tym się skończyło. Mamy żal do przedstawicieli ratusza, że od zeszłego piątku kontaktują się z nami głównie przez media - mówi Muszczynko.

Zmienią trasę?

Organizatorzy przejazdu podkreślają jednak, że nie chcą utrudniać życia warszawiakom. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja po zamknięciu mostu Łazienkowskiego jest trudna, dlatego postanowiliśmy przesunąć godzinę startu na 18.20-18.30, żeby ominąć największe natężenie ruchu - mówi Muszczynko.

- Chcemy również skrócić trasę przejazdu. Zamiast przez pl. Bankowy pojechalibyśmy Królewską i Grzybowską - zapowiada Muszczynko, ale zaznacza, że ostateczna decyzja w tej sprawie należeć będzie do policji. - Policja zaakceptowała poprzednią trasę, więc na nową musi wyrazić zgodę. Myślę, że ostateczną decyzję poznamy dopiero przed startem. Wszystko zależeć będzie od aktualnej sytuacji na ulicach - wyjaśnia.

Organizatorzy przewidują, że w piątkowej masie weźmie udział około 200-300 osób. - To nie będzie duża masa, dlatego nie przewidujemy dużych utrudnień dla kierowców. Przejazd takiej grupy przez skrzyżowanie zajmuje około 2 minut, czyli mniej więcej tyle, co jedna zmiana świateł - ocenia Muszczynko.

"Przejazd będzie nielegalny"

- Jeśli rowerzyści zdecydują się na przejazd, to będzie on nielegalny - podkreśla Milczarczyk. - Mam jednak nadzieję, że rowerzyści wykażą się empatią i zrozumieją sytuację warszawiaków. Nie chodzi przecież o to, żeby robić komuś na złość - podsumowuje rzecznik.

ZTM ostrzega

Do utrudnień związanych z przejazdem rowerzystów przygotowuje się już ZTM. Na ekranach w autobusach wyświetlane są komunikaty: "W piątek, 27 lutego, w godz. 18-22 ulicami miasta przejedzie Warszawska Masa Krytyczna. Możliwe są zmiany w ruchu drogowym i kursowaniu komunikacji miejskiej".

Pierwotnie planowana trasa (może się zmienić):

Z pl. Zamkowego rowerzyści planują przejazd Krakowskim Przedmieściem, Królewską, Marszałkowską, pl. Bankowym, Andersa, Smoczą, Nowolipiem, Żelazną, Grzybowską, Siedmiogrodzką, Skierniewicką, Wolską, Młynarską, Żytnią, Okopową, Towarową, pl. Zawiszy, Raszyńską, Filtrową, Krzywickiego, Nowowiejską, pl. Politechniki, Lwowską, Koszykową, Piękną, Al. Ujazdowskimi, pl. Trzech Krzyży, Nowym Światem i dalej do Krakowskiego Przedmieścia.

jk/lulu