Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Uwaga, dziś bardzo zimno! "Temperatura zagrażająca życiu"

TVN Warszawa

TVN MeteoPrognoza pogody na najbliższe dni

Minus 16 stopni Celsjusza to temperatura, z którą od rana muszą zmagać się warszawiacy. IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia, dotyczące silnego mrozu. Alerty obowiązują m.in. w województwie mazowieckim.

Jak podają synoptycy TVN Meteo, w najcieplejszym momencie dnia (ok. godz. 14) termometry pokażą ok. 7 stopni poniżej zera. Będzie słonecznie, ale z porywistym wiatrem, który w porywach będzie osiągał do 50 km/h i zwiększy odczucie chłodu. Zimno jest od kilku dni i trzeba się przyzwyczajać - mróz ma trzymać do połowy tygodnia.

Posypywarki na ulicach

W nocy z niedzielę na poniedziałek na warszawskie mosty i wiadukty ruszyły posypywarki.

"42 posypywarki na mostach, wiaduktach i ulicach spadkowych (m.in. Dolna, Belwederska, Spacerowa, Karowa). Działania służb oczyszczania miasta rozpoczęły się o godz. 0.30 i potrwają co najmniej półtorej godziny" - informował nocą Zarząd Oczyszczania Miasta, który odpowiada za utrzymanie przejezdności 40 proc. warszawskich dróg (ty po których jeżdżą autobusy). Pozostałe oczyszczane są m.in. na zlecenie dzielnic.

Również wodociągowcy mają nieco więcej pracy niż zazwyczaj. - Rzeczywiście w okresie silnych mrozów odnotowujemy odrobinę więcej awarii sieci wodociągowej. Wszystkie usterki usuwamy na bieżąco, jak do tej pory nie wydarzyło się nic poważnego. Warto wspomnieć, że okres zimowy jest porównywalny z okresem silnych upałów - tłumaczył nam Roman Bugaj, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

W niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed mrozem:

Ostrzeżenie IMGW przed mrozem
TVN Meteo

Na terenie województwa mazowieckiego ostrzeżenie obowiązywało do poniedziałku do godz. 8.

Alert pierwszego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Mroźnie i wietrznie

Ciepłe ubrania przydadzą się także na początku tego tygodnia. Jak przewiduje meteorolog TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, we wtorek będzie pochmurnie i spadnie śnieg do 1-4 cm. W ciągu dnia termometry wskażą -4 st. C.

Podobnie będzie w środę i czwartek. Czekają nas pochmurne dni z okresowymi opadami śniegu i deszczu do 5 mm. Na termometrach będzie ok. 0 st. C.

Najgorzej było w weekend. Noc z soboty na niedzielę była najzimniejsza tej zimy. Jak informowali nasi czytelnicy, temperatura miejscowo spadła nawet nawet do -19 stopni. Sytuację pogarszał jeszcze silny wiatr ze wschodu.

W nocy z soboty na niedzielę temperatura spadła nawet do -19 st. C :

CZYTAJ TEŻ O POGODZIE NA TVN METEO

Mroźna aura sprawiła, że na Wiśle pojawił się malowniczy śryż:

Śryż na Wiśle
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

jk,su,ło//ec//b