Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

UW i prezydent o incydencie: "Nie ma zgody na przemoc"

Warszawa

tvnwarszawa.pl/UWUniwersytet Warszawski o incydencie

Uniwersytet Warszawski wydał oświadczenie w sprawie poniedziałkowego incydentu podczas spotkania organizacji Queer UW. W jego trakcie do jednego z pomieszczeń wrzucono petardę i ulotki. Zdarzenie potępiła też prezydent stolicy.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek po południu. O incydencie dowiedzieliśmy się z relacji, która pojawiła się na Facebooku. Wynika z niej, że podczas pokazu filmu "Brother Outsider" do jednej z sal w budynku uniwersyteckim przy Krakowskim Przedmieściu 24, wrzucono petardę. Z opisu wynika, że był na niej napis "zakaz pedałowania". Nieznani sprawcy rozrzucili również ulotki. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Nie ma zgody na przemoc

"W najnowszej historii Uniwersytetu Warszawskiego jest to zdarzenie bezprecedensowe, które stanowczo potępiamy. Na Uniwersytecie nie ma i nigdy nie będzie zgody na stosowanie jakichkolwiek form przemocy i próbę zastępowania dyskusji agresją. Uniwersytet jest i zawsze pozostanie miejscem, w którym uczestnicy debaty kierują się siłą argumentów, a nie argumentem siły" - czytamy w oświadczeniu, które wydało biuro prasowe Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyjaśnieniem sprawy zajęła się stołeczna policja. Władze uczelni zapowiadają pomoc.

"Oczekujemy szybkiej i stanowczej reakcji odpowiednich służb. Uniwersytet przekaże służbom wszelkie dostępne materiały, tak aby policja mogła niezwłocznie zająć się wyjaśnieniem tej sprawy. Uczelnia zabezpieczyła nagrania z kamer monitorujących teren kampusu." - dodano w oświadczeniu.

Nie ma zgody na jakąkolwiek przemoc w @warszawa— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 17 stycznia 2017

Głos w sprawie zabrała także prezydent Warszawy. "Sprzeciwiam się dyskryminacji kogokolwiek ze względu na kolor skóry, orientację seksualną czy narodowość" - napisała na twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Z kolei Kampania Przeciw Homofobii zwróciła się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o potępienie wszelkich ataków na tle uprzedzeń oraz podjęcia konkretnych działań mających na celu walkę z przestępstwami z nienawiści.

md/r