Utrudnienia w Święto Niepodległości

Warszawa

fot. TVN24, graf tvn24.pl

Święto Niepodległości, przypadające na 11 listopada, wiele osób planuje świętować na ulicach. Będzie Marsz Niepodległości, który budzi tyle emocji, że odbędzie się też próba jego zablokowania. Ratusz nie poda dokładnych tras, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Oprócz tego możemy spodziewać się m.in. parady historycznej Traktem Królewskim czy wiecu przed Ambasadą USA. Wszystkie wydarzenia łączą się z utrudnieniami w ruchu w Śródmieściu.

Sprawdź plan wydarzeń na 11 listopada.

graf. tvn24.pl
graf. tvn24.pl

Oficjalne obchody 11 listopada rozpoczęłu się ok. godz. 9:00, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie odbyła się uroczysta msza święta za ojczyznę.

Na plac Piłsudskiego przeniosą się o 12:00. Wtedy też przy Grobie Nieznanego Żołnierza uroczysta odprawa wart, połączona z niepodległościowym apelem pamięci oraz złożeniem wieńców.

Około 13:20 prezydent Polski Bronisław Komorowski przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złoży wieniec w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej.

Utrudnienia związane z obchodami:

W związku z obchodami trzeba przygotować się na utrudnienia w ruchu. Od 9 do 11 listopada wyłączona z parkowania będzie ul. Królewska, w dniu 10 listopada ul. Karasia, a 11 listopada nie zaparkujemy przed Dowództwem Garnizonu Warszawa, Galerią Zachęta oraz przy ul. 3 Maja.

Wyłączone z ruchu w dniu 11 listopada będą: ul. Królewska, ul. Tokarzewskiego–Karaszewicza, ul. Wierzbowa, ul. Freta oraz ul. Ossolińskich.

Po 13:00 Traktem Królewskim w stronę Muzeum Wojska Polskiego przemaszeruje ponad 300 żołnierzy w umundurowaniu z lat 1920-1945, 80 kawalerzystów oraz przejdą pojazdy wojskowe.

Atrakcją tegorocznej defilady będzie limuzyna Polski Fiat 518, która należała do dowódcy polskiej floty admirała Józefa Unruga. Samochód jest unikatowy, bowiem to jedyny ocala��y egzemplarz z przedwojennej floty rządowej.

W tym roku wyjątkowo dopiszą ułani, którzy przejadą na ponad 80 koniach. Zobaczymy także "białych ułanów", czyli kawalerzystów 2 Pułku Ułanów Grochowskich, który początkowo do służby kupowali konie wyłącznie maści siwej.

Po defiladzie w parku przy ul. Książęcej, na tyłach Muzeum Wojska Polskiego, rekonstruktorzy pokażą, jak walczyli ułani a piechota pochwali się wyszkoleniem w musztrze.

Utrudnienia związane z defiladą:

Defilada również spowoduje utrudnienia. Wyłączony z ruchu zostanie Trakt Królewski na odcinku od ul. Królewskiej do ronda gen. de Gaulle'a. Czasowo, na okres przemarszu rekonstruktorów (godz. 13.00-14.30), zostanie wstrzymany ruch samochodowy i tramwajowy w Al. Jerozolimskich na wysokości Muzeum Wojska Polskiego.

Święto uczci także ponad 7 tysięcy uczestników Biegu Niepodległości. Sportowcy pobiegną ulicami: al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości, zawrócą na ul. Rakowieckiej i z powrotem drugą stroną al. Niepodległości, ul.Chałubińskiego i al. Jana Pawła II.

Utrudnienia zwiazane z biegiem:

Dla potrzeb organizacyjnych biegu o 7:00 wyłączenia z ruchu będzie al. Jana Pawła II, na odcinku od ronda Zgrupowania AK „Radosław" do ul. Anielewicza. Start biegu przewidziany jest na ok. 11.00, limit czasowy dla uczestników biegu wynosi 2 godziny.

Na trasie biegu nie będą kursować tramwaje. W miarę możliwości policjanci będą upłynniać ruch poprzecznymi ulicami.

11 listopada najgłośniej będzie prawdopodobnie o Marszu Niepodległości i Kolorowej Niepodległej, której uczestnicy będą chcieli zablokować narodowy wiec. Marsz rozpocznie się o 15:00 na placu Konstytucji, blokada o 12:00 przy Marszałkowskiej pomiędzy rondem Dmowskiego, a placem Konstytucji.

Marsz Niepodległości będzie zorganizowany przez m.in. Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny. Organizatorami Kolorowej Niepodległej jest antyfaszystowskie Porozumienie 11 Listopada.

Jak poinformowała nas Magdalena Łań z urzędu miasta, trasy obu przemarszów są znane tylko organizatorom i w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników nie będą upublicznione. Taką decyzje podjęła Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Utrudnień w ruchu można spodziewać się od wczesnych godzin popołudniowych w rejonach: od pl. Konstytucji, ul. Marszałkowskiej do ronda Dmowskiego, w Al. Jerozolimskich, Al. Ujazdowskich oraz przy pl. Na Rozdrożu. Ruch na tych trasach będzie kierowany przez policję.

Policja o zgromadzeniach - fot. TVN24

O godzinie 11.00 odbędzie się wiec solidarności z uczestnikami akcji Occupy Wall Street - informuje Redakcja portalu Radykalna Demokracja. Wiec będzie miał miejsce przed gmachem Ambasady Stanów Zjednoczonych w Alejach Ujazdowskich 29/31 i w tym miejscu należy się spodziewać utrudnień w ruchu.

ZOBACZ TEŻ ZMIANY W KOMUNIKACJI TEGO DNIA

band/mz